„Пре свега врх (компаније) ’Ауто-стрејд пер ла Италија‘ мора да поднесе оставку“, поручио је данас Тонинели на Фејсбуку.
Он је за државну телевизију РАИ 1 изјавио да та компанија „није била способна да испуни своје обавезе прописане уговором о регулацији рада на овој инфраструктурној јединици“, преноси Ројтерс.
Влада ће, како је казао, такође размотрити укидање ове компаније која је у саставу „Атланта групе“, а која је имала концесију за рад на вијадукту Моранди и увешће новчане казне поменутој групи, преноси Танјуг.
„Овластио сам министре да започну све процедуре за примену споразума, којим ће опозвати концесије дате овим компанијама и захтевати значајне казне за њих, које могу да достигну до 150 милиона евра, а на основу услова прописаних уговором“, рекао је он.
„Група Атланта“ као и компанија „Ауто-стрејд пер ла Италија“ нису биле доступне за било какав коментар, напомиње британска агенција.
Италијанска агенција „Анса“ је претходно, позивајући се на изворе из ватрогасне бригаде, известила да је у рушењу надвожњака погинуло најмање 35 особа, међу којима троје малолетника од осам, дванаест и тринаест година.
Како је агенција навела, ватрогасци су читаве ноћи претраживали место урушавања надвожњака, за случај да можда постоје особе које су затрпане под рушевинама.
Вијадукт Моранди, на делу ауто-пута А10, урушио се услед јаке олује праћене грмљавином, а сведоци тврде да се урушио услед удара грома.
„Било је тек нешто иза 11:30 часова када је гром погодио мост и он се урушио“, казао је један од сведока, Пјетро М. за „Ансу“.
Надвожњак је, према наводима британског Ројтерса, изграђен 60-тих година прошлог века, а реконструисан 2016. године.
Тонинели је претходно рушење надвожњака назвао „неприхватљивим“, додајући да ће, ако је разлог ове трагедије нехат, „платити ко год да је направио грешку“, пренела је агенција АП.