Потврда да је то тако, стигла је те исте године на првом самиту НАТО-а у Бриселу са Црном Гором као новом „савезницом“, на којем се догодило, сада већ, чувено гуркање црногорског премијера од стране Трампа, а чини се да су се ствари нарочито интезивирале у последње вријеме, када је први човјек САД узео управо Црну Гору као примјер НАТО савезнице, коју би у случају рата било бесмислено бранити.
Ту је такође и недавни интервју на „Фокс“ телевизији бившег припадника ЦИА Џозефа Асада, којег специјално црногорско тужилаштво терети за учешће у државном удару у Црној Гори, током којег је новинар овог медија, блиског Доналду Трампу, предсједника Црне Горе Мила Ђукановића назвао „диктатором“, док је сама Црна Гора представљена као земља у којој нема демократије, ни поштовања људских права.
Кулминација се свакако догодила јуче, када је шира јавност од бивше Трампове савјетнице дознала да је предсједник САД, након објаве видеа у којем Трамп одгуркује Марковића на прошлогодишњем НАТО самиту, црногорског премијера жестоко извријеђао назвавши га „цмиздравом пропалом ку*ком“(whiny punk bitch).
Било како било, на релацији Трамп—црногорски властодршци је озбиљно запело, што се види и по томе да актуелног америчког предсједника режимски медији у Црној Гори не третирају баш као омиљеног свјетског државника, док са друге стране Трамп власт у Подгорици највјероватније види само као једну од, додуше мање важних, инсталација и рукаваца америчке дубоке државе.
Политички аналитичар Драган Росандић такође примјећује да је још од уласка Доналда Трампа у Бијелу кућу из неког разлога изостала љубав између америчког предсједника и црногорских власти.
„Морам рећи да је предсједник Трамп узео наше одговорне руководиоце на зуб од првог тренутка. Не знам зашто му се нису свидјели, али после оног чувеног гурања на НАТО самиту у Бриселу, када се премијер Марковић Трампу нашао на путу према слави, односно, према камерама и првом реду, од тада их је нешто узео на зуб.“
„Такође, треба узети у обзир и његову изјаву да би Монтенегрини могли изазвати Трећи свјетски рат, што је очигледно да он има одређени пик на Монтенегро и руководиоце. Сада, одакле је све то дошло, да ли од Трампових савјетника, мада могуће је и да је на сусрету између предсједника Путина и предсједника Трампа било ријечи о агресивним Mонтенегринима, који су спремни да изазову катаклизму“, каже Росандић за Спутњик.
На питање да ли сматра да ће званична Подгорица овог пута одреаговати и одговорити на увреду упућену на рачун премијера, овај аналитичар сматра да би то за црногорске власти било ипак „мало деликатно“.
„Јесте да су Монтенегрини агресивни, али питање је колико се могу коментарисати изјаве Трампа и уопште европских и свјетских државника. Мислим да ће то Марковић протумачити тако да је и ово још једна бесплатна реклама и пропаганда Монтенегра у свијету, па макар била и непримјерена пропаганда. Тако да, биће ово још једна реклама да се скрене пажња на Монтенегро и да људи на Гуглу траже гдје се налази та држава са таквим премијером и предсједником“, каже Росандић.
Он се такође дотакао и околности да је бивши агент ЦИА Џозеф Асад, за којим је Црна Гора због учешћа у „државном удару“ расписала потјерницу, прије само неколико дана гостовао на „Фокс њузу“, који слови за медиј близак Трампу, па додаје да је тај процес одавно попримио фарсичне обрисе.
„Све говори о невјероватној конструкцији државног удара, у којем учествује и бивши агент ЦИА заједно са руском војном службом ГРУ. Дакле, признаћете, мало је смијешно и нелогично да руске и америчке специјалне службе заједнички учествују у државном удару у Црној Гори, али и такве се конструкције стварају у црногорском тужилаштву и институцијама“, примјећује он.
За аналитичара Бошка Вукићевића „најновије Трампове увреде на Марковићев рачун прије свега потврђују да када се у удворичкој политици пређу одређене границе“, то на крају почиње да смета и шефовима западних држава. Иако би неко, како каже, „могао помислити да Трамп претјерује и да можда није ни знао о коме говори приликом додјељивања епитета Марковићу“, овај аналитичар сумња да је то по сриједи.
„Он и те како добро зна о коме говори. Јер оног тренутка када је Трамп неког савјетника питао о коме се ради, вјероватно је могао добити следећи одговор: ’Знате, то је представник оне земље која је током историје била руски најближи савезник, али смо у међувремену купили и уцијенили њихове властодршце и они данас уводе санкције Русији, а нама љубе чизме‘. Након таквог могућег одговора савјетника, Трамп је, сходно сопственом карактеру, Марковића почастио епитетом за који сматра да је одговарајући“, каже Вукићевић.
Истовремено, он примјећује и да су „увреде и и прозивке америчке администрације на рачун црногорског режима све учесталије“, од чега, како истиче, посебно треба издвојити интервју на „Фоксу“ са бившим агентом ЦИА Асадом, током којег је водитељ предсједника Црне Горе Мила Ђукановића назвао „диктатором“.
„Мислим да таква дешавања нијесу случајна. Општепознато је да Трамп није одушевљен уласком Црне Горе у НАТО, да такав потез највјероватније сматра беспотребним ’забадањем прста у око‘ Русији, са којом он лично жели да поправи односе. Но, све те ствари треба ставити у контекст Трамповог сукоба са америчком ’дубоком државом‘, од чијег ће исхода зависити многе будуће ствари у међународној политици“, опрезан је Вукићевић.
На крају, ни овај аналитичар не гаји илузију да ће Црна Гора можда овог пута одреаговати на Трампове увреде. „Не треба очекивати да ће монтенегринске институције на било који начин одговорити на поновљене Трампове увреде на рачун државних званичника. Монтенегринска власт ће стрпљиво чекати да се америчка администрација умилостиви и почне да је третира на другачији начин. Што се тиче слободних људи у Црној Гори, које је монтенегрински режим опљачкао и дискриминисао током претходних деценија, они ће дјеловати у правцу обнове истинске Црне Горе, коју нико неће понижавати, нити се са њом шегачити“.