„У последње три године, Народно-ослободилачка армија Кине брзо је проширила подручје операције бомбардера и стекла искуства у поморским регијама и њена војска вероватно изводи вежбе за нападе на САД и наше савезнике“, објавио је Пентагон у извештају.
Пентагон је, такође, навео да Кина развија нуклеарне способности на бомбардерима далеког домета и да су кинеске ваздухопловне снаге „добиле нову нуклеарну мисију“, преноси Си-Ен-Ен.
„Употреба нуклеарно способних бомбардера по први пут би пружила Кини нуклеарну тријаду система на копну, мору и у ваздуху“, стоји у годишњем извештају Пентагона.
Кинески председник Си Ђинпинг није крио своју жељу да модернизује војне снаге, уз борбу против корупције и модернизацију војне опреме.
У Пентагоновом извештају стоји да „кинеска војска пролази кроз највеће реструктурирање у својој историји, да би постала способна да се бори у удруженим операцијама“.
Према извештају објављеном у четвртак, Кина ради на „стратешким далекометним бомбардерима са нуклеарним способностима, који би могли постати функционални у наредних 10 година“.
У извештају се процењује и да Кина троши на одбрану око 190 милијарди долара, трећину издвајања САД.
Очекује се да ће кинески буџет за војску достићи 240 милијарди у наредних 10 година.
Кина, каже се у извештају, реструктурира своје снаге да се „боре и победе“.
У извештају се истиче да Кина развија свемирски програм, упркос јавном ставу против милитаризације свемира.