„Све у свему, у последње време су се повећале шансе за политичко решење сиријског питања, и то је добро, али истовремено још увек постоје озбиљни изазови. На пример, подељеност у Сирији, због чега постоји могућност интензивирања сукоба. Током свог пута позвао сам стране да не претварају ове зоне деескалације у зоне разједињености“, рекао је Сје Сјаојен на брифингу након посете Саудијској Арабији, Сирији и Израелу.
Послератна обнова Сирије може почети само уз услов основне безбедности, додао је Сје Сјаојен.
„Надамо се да ће међународна заједница посветити више пажње послератној обнови Сирије и играти тактичку улогу у овом процесу. То није питање једне или две земље. Осим тога, за почетак радова на обнови неопходно је осигурати основну безбедност“, истакао је он.
Представник кинеске владе је објаснио да је примарни задатак у овом тренутку успостављање мира и стабилности у земљи.
„Ако изградимо пут, школу, болницу, мост, а сутрадан ови објекти буду уништени или минирани, какав је смисао те обнове?“ приметио је он.
Он је додао и да је почетак обнове нелогичан уколико животи оних који учествују у овом процесу буду угрожени.
Кинески изасланик осврнуо се и на извештаје медија о наводном војном мешању Кине у сиријски сукоб.
„Недавно су се појавиле неке медијске спекулације да ће се Кина умешати у сиријски сукоб. То је погрешна слика кинеске политике. Ови арапски меидји, који су објавили такав материјал, касније су објаснили да Кина није војно присутна у Сирији. Кина се снажно залаже за решавање сукоба мирним средствима… Кина никада није слала своје трупе у Сирију“, нагласио је Се.
До данас су у Сирији, у којој се од 2011. води оружани сукоб, формиране четири зоне деескалације: једна у Идлибу, која обухвата и део провинције Хама, друга северно од Хомса, трећа у Источној Гути у предграђу Дамаска и четврта — у провинцији Дера на граници Сирије са Јорданом.
Споразум о увођењу зона деескалације постигнут је у Астани на преговорима земаља-гараната примирја у Сирији — Русије, Турске и Ирана.