„САД покушавају да вештачки успоре процес повратка избеглица одбијањем да учествују у обнови инфраструктуре у Сирији. Пре неколико дана у Вашингтону био је (специјални изасланик УН за Сирију) Стафан де Мистура, састао се са (америчким државним секретаром) Мајком Помпеом и након њиховог разговора Стејт департмент је у коментару искористио израз „да је преурањено да се чак и расправља о питањима обнове Сирије“, рекао је Лавров након разговора са либанским колегом Џебраном Басилом.
Он је додао да Либан не треба да постане монета за поткусуривање у геополитичким играма и талац сиријске кризе, укључујући и проблем избеглица.
„Уједињени смо у ставу да Либан не треба да постане објекат спољних интервенција, такорећи монета за поткусуривање у геополитичким играма и талац кризе у Сирији и њених негативних последица, као што је проблем сиријских избеглица“, рекао је руски министар.
Лавров је навео да је са својим либанским колегом детаљно разговарао о перспективама јачања сарадње у питањима помоћи за безбедан и достојанствен повратак грађана Сирије у своју домовину, који се налазе у привременом склоништу у Либану. „Услови за то су већ створени и наставиће да се побољшавају“, истакао је Лавров.
„Само прошлог месеца из Либана се у Сирију вратило око седам хиљада избеглица. Наставићемо да повећавамо напоре у том правцу“, рекао је он.
Оружани сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. године објављена је победа над ДАЕШ-ом у Сирији и Ираку. У одређеним подручјима Сирије, уз подршку руске авијације, наставља се чистка терориста. У овом тренутку у првом плану су политичко решење, обнова Сирије и повратак избеглица.