„Ово није никаква новост. Од распада СССР-а они покушавају да искамче нешто од нас. За то нема законске основе. Због тога што није било окупације“, истакао је Морозов.
Он је нагласио да су Летонија и Естонија биле економски високо развијени региони СССР-а, са веома високим животним стандардом. „Зато је питање ко је коме дужан, ако се овом питању приђе чисто аритметички“, рекао је сенатор.
„А са политичког становишта, то су пропагандне игранке у духу савремене русофобије“, закључио је он.
Раније су министри правде Естоније и Летоније, Урмас Рајнсалу и Дзинтарс Разначс, изјавили да намеравају да од Русије траже накнаду штете за „совјетску окупацију“.
Руководство Русије више пута је изјављивало да нема говора ни о каквој окупацији балтичких земаља од стране Совјетског Савеза 1940. године. Министарство спољних послова Русије објаснило је да разматра придруживање балтичких држава СССР-у, у складу са нормама међународног права у то време.
Министарство је навело да овде не може да се употреби израз „окупација“, пошто између балтичких држава и СССР-а није било војних дејстава, а увођење трупа вршено је на уговорној основи и уз изричиту сагласност постојећих власти у овим републикама.
Осим тога, у Летонији, Литванији и Естонији су током читавог њиховог постојања у саставу Совјетског Савеза (осим за време немачке окупације током Другог светског рата) радили национални органи.