„Сведоци смо наставка ширења америчких спискова. На њима је сада око 450 руских економских компанија — заправо, све главне структуре у финансијском и енергетском сектору, индустрије одбране и многа друга велика и мала предузећа, али је и значајан део званичника нашег руководства из државних структура такође стављен под санкције. Овде ћемо, наравно, реаговати потпуно реципрочно, јер Американци не треба да се осећају потпуно некажњено или да мисле да сâмо поседовање америчког пасоша представља пропусницу у све земље света“, објаснио је Рјабков за Спутњик.
Он је навео да Русија пажљиво и детаљно анализира све што Вашингтон објави о санкцијама и да је све то неосновано. „И нема никакве шансе да Американци постигну своје циљеве“, истакао је Рјабков.
Он је додао да Русија не треба да ради ништа што би Русији наносило штету. Русија намерава симетрично да одговара на америчке санкције против физичких лица и предузећа, али не намерава да прекида испоруке ракетних мотора за амерички свемирски програм — то би било пуцање у сопствену ногу и штетило би њеним економским компанијама, сматра Рјабков.
Америчке санкције Русији
Сједињене Америчке Државе су увеле велики број санкција против Русије под различитим изговором. Део ових мера наметнут је указом председника и он има право и да их уклони. Међутим, остале су примењене на основу закона који је Конгрес усвојио о борби против америчких противника путем санкција и оне не могу да се укину без сагласности Парламента. У њих спадају и санкције против грађана и компанија, које су наводно „умешане у сајбер-нападе на Сједињене Америчке Државе“.
Америчка администрација је 8. августа најавила нове санкције против Москве због „случаја Скрипаљ“. Први пакет мера ступио је на снагу 22. августа и ограничио испоруку производа двоструке намене у Русију.
Вашингтон је изјавио да ће САД наставити да уводе Русији санкције, уколико „Москва не промени своје понашање“.