Албанци су, упозорава Ђукановић у емисији „Спутњик интервју — од четвртка до четвртка“, свесни да ће парама и свакако наталитетом преовладати на том простору и то је стратегија коју су они годинама развијали.
„Њима није проблем да дају и по пет пута веће цифре да купују наша имања и ми од тога тешко можемо да се бранимо. А могу и да премештају становништво из једне општине у другу, да граде куће и имања и да нас тако заправо освајају“, напомиње наш саговорник.
Он пореди Дечане, где је прошле године рођено око 400 деце албанске националности, и Горњи Милановац, сличну општину у Србији, где је већ тридесетак година негативан природни прираштај. Додаје и да је у Метохији, светој земљи где има много српских цркава, у Великој Хочи и Гораждевцу свега неких 3.000 Срба наспрам далеко већег броја Албанаца.
„Како мислите да опстану у таквом окружењу, а онда Албанац дође и каже: ’Дајем ти за имање пет пута већу цену‘. Обрнуто, ставља му се у изглед да ће му запалити кућу. Како да га заштитите?“, пита Ђукановић. Скреће пажњу и да Албанци све више купују српску имовину и у Грачаници, па и на северу КиМ.
„Ми то негде морамо да зауставимо, а једини начин је да се разграничите“, уверен је гост Спутњика који каже да ако то не урадимо Албанци ће као наши држављани временом моћи да купују имовину „где год стигну, да ли у Нишу, да ли у Врању“.
Коментаришући најаву председника Србије да ће приликом посете КиМ 9. септембра одржати говор који ће, како је рекао, бити најважнији од свих које је досад одржао, те да ће водити рачуна о свакој изговореној речи, јер ће се по њој мерити будућност наше земље за пет и 100 година, Ђукановић каже да ће то сигурно бити „један од значајнијих говора, који на неки начин може да му, условно речено, пресуди како ће даље ићи његова политичка каријера“.
„Он је тога свестан, али одлуке доносе храбри људи. Оно што је кључно то је да неће да лаже људе. Доћи ће да им каже какво је заиста стање и шта може да се очекује“, сматра Ђукановић.
Додаје да је он лично „потпуни песимиста“ да ће доћи до било каквог договора, али да није присталица замрзнутог конфликта „јер не питамо се баш ми много, шта ако друга страна каже да неће замрзнути конфликт“.
Непостизање договора је, с друге стране, лоше и по нас и по читав регион, али из те коже се не може, констатује Ђукановић, истичући да је битно рећи какво је заиста стање и шта ми можемо да урадимо, као и да за тако нешто обезбедимо и подршку Русије и других значајних фактора, те подршку народа који ће о томе дати свој суд.
Кад је реч о подршци Русије, члан Председништва СНС-а напомиње да је она веома важна и да су у том светлу значајни сусрети који ће се у наредном периоду догодити између Вучића и председника Русије Владимира Путина, и на свадби бившег немачког канцелара Герхарда Шредера, а и кад руски лидер дође у Београд.
Русија ће стати иза Србије и бранити њене интересе у ономе што ми будемо изразили као свој интерес, уверен је Ђукановић, али додаје:
„Чињеница је да је за већи број земаља које одлучују у овом свету питање Косова и Метохије решено, а за њих Србија не би требало да добије ништа. Србија на такву бесмислицу не може да пристане. Плашим се да ће, посебно Велика Британија, преко Рамуша Харадинаја, опструирати те преговоре и својски их минирати зато и нисам оптимиста по питању договора.“
Поводом најава из кабинета косовског председника Хашима Тачија да ће се у наредној рунди дијалога са Вучићем разговарати и о упорним захтевима прешевских Албанаца да постану део Косова, Ђукановић примећује да је то притисак Приштине по принципу топло-хладно.
„Тачи као кандидује питање Прешева, онда Харадинај каже: ’Не можемо да мењамо границе‘. Суштински, цела прича се своди на то да Србија мења њено за њено. То су пробни балони. Нек они кандидују коју год хоће тему. Наравно, на такве ствари можете само да се насмејете“, закључује наш саговорник.