„Ради се о билатералном решењу које не може да се користи као пример за друга питања“, изјавио је он у Бечу.
„Еуроактив“ у својој анализи наводи да је намера комесара Хана да овом изјавом одбаци страхове да би било какво померање граница на Балкану могло да покрене нове проблеме у нестабилном региону, преноси Танјуг.
Београд и Приштина морају да нормализују међусобне односе како би се квалификовали за чланство у ЕУ, а оног тренутка када се постигне договор, он би требало да буде поштован од стране свих чланица ЕУ, додао је Хан на конференцији у Алпбаху, а пренео „Блумберг“.
Јоханес Хан је постизање договора у дијалогу Београда и Приштине, коме посредује ЕУ, описао као „геополитичку неопходност“ и подсетио на обавезу ЕУ да се „брине о европским земљама, не препуштајући ту улогу трећим државама у свету“.
„Еуроактив“ подсећа да пет ЕУ држава нису признале независност Косова, не желећи да пример једностране промене граница Косова постане правило.
У тексту се наводи да би решавањем односа Београда и Приштине Србија дошла „врло близу приступања ЕУ“, док се европска будућност Косова оцењује као „мање јасна“, управо због непризнавања независности Косова од свих чланица ЕУ.