Хоће ли референдум успети или не, још је велико питање, али по речима нашег саговорника из Скопља, политиколога Александра Даштевског, Владу у Македонији ништа неће зауставити да спроведе у дело споразум о промени имена који је постигнут са Грцима.
„По уговору који је склопљен са Грцима референдум није обавезујући, тако да и ако не успе, они могу да кажу: консултовали смо народ, видели смо шта они мисле и сада идемо на уставне промене“, каже наш саговорник.
По његовим речима, владајућој већини у Парламенту фали 12 посланика опозиције да те уставне промене подрже, а како каже, није сигуран да се према неким опозиционим посланицима неће применити и неки облик уцене, како би се остварио жељени циљ.
Даштевски каже да је, свеукупно гледано, пред грађане Македоније у једно референдумско питање стављено више тема, што је, по његовом мишљењу, супротно одредбама Венецијанске комисије, која прописује да референдумско питање мора да буде јасно.
Дакле, сматра он, грађани се унапред изјашњавају о ЕУ, а још се не зна када ће и да ли ће та тема реално доћи на дневни ред.
Наш саговорник каже да постоје притисци са Запада на опозицију да подржи референдум, али да је и властима већ сада јасно да неће имати довољну излазност грађана да би сâм референдум и успео. То је, процењује Даштевски, јасно и Америци и осталим западним силама, које на све начине покушавају да обезбеде половину плус један глас, да би се референдум сматрао успешним.
То значи да је потребно да гласа половина од 1.800.000 уписаних бирача плус један.
Немачка канцеларка Ангела Меркел и македонски премијер Зоран Заев истакли су значај предстојећег референдума, а канцеларка је потврдила подршку Немачке споразуму Атине и Скопља, као и напорима Македоније у погледу јачања европске и евроатлантске перспективе земље, преноси МИА.