То је један од најопипљивијих доказа колико смо успели да променимо готово зацементирану позицију неких западних земаља када је реч о Косову, нагласио је Дачић и додао да се нама пружа историјска прилика да нешто добијемо за свој народ.
Ивица Дачић је, гостујући у Дневнику РТС-а, истакао да је питање КиМ сада постало тема о којој се поново говори.
„То је један од најопипљивијих доказа колико смо успели да променимо готово зацементирану позицију неких западних земаља када је реч о Косову, јер та тема апсолутно није била тема о којој се дискутовало у претходном периоду, једноставно се сматрало да је то питање већ решено, да је пре десет година проглашена држава коју су те западне земље признале“, рекао је Дачић.
Указао је да десет година након тога Косово није успело да заокружи ту своју независност и велики број земаља у свету није признао једнострано проглашену независност Косова, као и да велики број земаља преиспитује ту позицију.
„То значи да су они и даље практично на самом почетку, јер постоји пет земаља које нису признале Косово у ЕУ, што значи да и евентуални европски пут Приштине не може ни да почне“, наглашава Дачић.
„Ово је заиста један историјски заокрет и историјски успех који сам ја дефинисао да смо ми сада евентуално на крају почетка, почетка дефинисања наших позиција, тек ће се водити дијалог и износити та могућа решења“, додао је министар.
Истакао је да „смо успели да једноставно променимо ту позицију Запада, који раније о томе није желео ни да разговара и свако помињање тог питања је било грубо одбијано“.
„Историјски успех је да смо дошли до ситуације да се о томе уопште расправља, када смо први пут почели Бриселски дијалог, Кетрин Ештон је говорила да причамо о техничким темама, ја сам тада већ предложио када сам био премијер да се разговара о суштинском питању и сада смо на том путу“, рекао је Дачић.
„Нама се пружа историјска прилика да нешто добијемо за свој народ и своје грађане на КиМ, ми наравно можемо и да одбијемо ту прилику, али немојмо сада ми да се овде правимо невешти — нико нам не нуди да ће Косово и Метохија остати цело у границама Србије“, нагласио је министар.
„Немамо подршку код свих, тек ће се велика борба водити“
Додао је и да немамо код свих земаља подршку и да ће се велика борба тек водити.
„Ми на овоме заједно радимо, ја могу да кажем да је то један историјски допринос који ће остати упамћен у историји председника Србије и да не будем сада лажно скроман, заједно са њим сам и ја то радио свих ових шест година. Ми смо успели да променимо, није овде сада реч да ми радимо на томе, ми смо успели да променимо позицију Запада, ми смо их померили са мртве тачке, а са друге стране, остали смо пријатељи са Русијом и Кином“, тврди Дачић.
Сматра да са стране међународне заједнице више не постоје препреке да се отвори могућност да се Приштина и Београд договоре.
„На нама је да донесемо одлуку хоћемо ли направити тај историјски корак, хоћемо ли по први пут славити неку нашу победу или ћемо стално причати о неким нашим неуспесима и поразима“, рекао је Дачић.
„Овде је реч хоћемо ли нешто добити или ћемо све изгубити. Ништа ми сада не држимо у својим рукама и то исто и Приштина, проблем је у томе што је реалност и живот на Косову далеко ван папира које држе у својим рукама и Београд и Приштина“, нагласио је министар.
Указао је да су сада месеци који су битни и пошто смо дошли, како каже, до краја почетка, сада почиње расплет око тога ко има какве предлоге и да ли је могуће око тога направити компромис, пре свега Београда и Приштине.
На питање шта ће бити теже — добити подршку међународне заједнице или подршку унутар земље од грађана, Дачић каже да је и једно и друго тешко и захтевно.
„Ја мислим да је и једно и друго веома тешко и веома захтевно, али ја сам сигуран да српски народ неће пропустити ову прилику, јер ми морамо да гледамо национални програм у наредних 100 година“, закључио је Дачић.