„Такве предлоге је веома тешко схватити за озбиљно, посебно ако се узме у обзир да је Русија, за разлику од САД, свој арсенал хемијског оружја уништила, што је и потврдила Организација за забрану коришћења хемијског наоружања (ОЗХО)“, рекао је он за словачки лист „Правда“.
Лавров је истакао и да ће Русија одговорити на санкције Вашингтона прагматично и на основу принципа реципроцитета, оценивши да су сви покушаји да се са Русијом разговара језиком ултиматума бесперспективни.
Навео је и да Русија и даље остаје отворена за успостављање нормалних билатералних односа на основу обостраног поштовања, узимајући у обзир интересе и једне и друге земље.
Лавров је додао и да се након сусрета руског председника Владимира Путина са његовим америчким колегом Доналдом Трампом у Хелсинкију ради на конкретним корацима, како би се успоставила ефикасна сарадња на релацији Вашингтон—Москва, пре свега у областима стратешке стабилности, борбе против међународног тероризма, као и решавања других регионалних кризних ситуација.
Осврнуо се и на питање Европе, рекавши да су све тврдње о томе да Русија тежи да подели или ослаби ЕУ апсурдне. „Непрестано смо разговарали о изградњи широке и равноправне сарадње на европском континенту, који је заснован на принципу једнаке и недељиве безбедности“, рекао је Лавров.
Подсетимо, нове америчке санкције које је Вашингтон увео против Русије због инцидента са тровањем бившег обавештајца Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије у британском Солсберију, ступиле су јуче на снагу.
Други пакет могао би бити усвојен у новембру и предвиђао би кредитирање руских правних лица, као и шири сегмент увоза и извоза робе у Русију.