Нова алијанса, у случају да буде формирана, требало би да уједини напоре Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, Кувајта, Катара, Омана, Бахреина, Египта и Јордана у борби против тероризма и екстремизма, у подршци стабилности на Блиском истоку, а најважније у „спречавању иранске агресије у региону“, наводи лист речи представника Савета за националну безбедност.
О циљевима Блискоисточне стратешке алијансе биће издато званично саопштење 12. и 13. октобра у Вашингтону на самиту држава Персијског залива.
Идеја стварања великог савеза арапских држава, како пише лист, први пут се чула 2011. године, уочи Арапског пролећа.
Вашингтон јој се вратио 2015. године, али администрација тадашњег председника Барака Обаме, како пише „Дифенс њуз“, била је заокупљена смањењем америчког војног присуства на Блиском истоку. Садашње руководство САД, указује лист, показује већи интерес за тај регион, посебно у условима заоштравања америчко-иранских односа због чега је идеја стварања „арапског НАТО-а“ добила додатну подршку.
Међутим, према оценама експерта чије мишљење наводи магазин, стварање такве алијансе на „антииранској основи“ има мало шанси на успех, јер нису све потенцијалне државе-чланице Блискоисточне стратешке алијансе спремне да иду против Техерана. Осим тога, несугласице између неких арапских држава су толико јаке у овој фази да је тешко замислити неки јачи савез.