Према подацима извора америчког листа, ФБИ је 2014. и 2016. године покушао да натера Дерипаску да ради за њих као доушник у замену за обећање да ће решити његове проблеме у вези са добијањем америчке визе.
Међу посредницима су били сада већ бивши високи амерички чиновник Брус Ор и бивши агент британске обавештајне службе Кристофер Стил, који су радили заједно, пише лист. Последњи је аутор такозваног досијеа о Доналду Трампу, који је садржао непроверене компромитујуће информације о америчком лидеру.
Како наводи „Њујорк тајмс“, САД су у почетку од Дерипаске желеле да добију информације о наводној повезаности руског организованог криминала са руским руководством. Према подацима извора листа, бизнисмен је током састанка са представницима америчких власти изјавио да су такве тврдње погрешне. Он није изразио жељу да се опет сретне са њима.
Међутим, касније се америчка страна заинтересовала за наводну заверу Трамповог изборног штаба и Русије. У септембру 2016. године сарадници ФБИ су се без најаве појавили у Дерипаскиној кући у Њујорку и почели су да га испитују да ли је бивши руководилац Трамповог штаба Пол Манафорт био веза између предизборне кампање републиканаца и Кремља. Према подацима листа, Дерипаска је такве теорије оценио као апсурдне и казао да није било никакве недозвољене комуникације између Трамповог помоћника и Русије.
Како пише „Њујорк тајмс“, тада су Министарство правде и ФБИ схватили да су покушаји да се врбује Рус претрпели неуспех. Према подацима извора листа, бизнисмен је обавестио руске власти о састанцима са представницима ФБИ. У априлу 2018. године, како пише лист, Америка је увела санкције Дерипаски и низу компанија које су повезане са њим.