Аљона је рођена у Сибиру, али се заједно са породицом преселила на Крим 2015. године, након повратка те територије у састав Русије. Иначе, Крим је увек био у Аљонином срцу, јер је овде рођен њен отац. У свом блогу лепа Аљона прича о одмору на полуострву и преноси своје утиске о свему и свачему, на пример, о рибљој чорби од нафте или о Арапину који се преселио на Крим из Дубаија. Аљонин видео-блог је брзо постао популаран и тренутно има 160.000 пратилаца.
Да ли становници Крима осећају да западне земље не признају полуострво као део Русије? Колико су мештани, захваљујући којима се Крим вратио у Русији, задовољни својим избором сада, након четири године?
— За почетак треба рећи да су на снази антируске санкције, зато ми немамо главне руске банке, укључујући „Сбербанку“. Али имамо наше, локалне банке, које раде само на територији Крима. Код нас не раде картице виза и мастеркард европских земаља, али можемо да подигнемо новац са руских картица виза и мастеркард. Даље, руски мобилни оператери не излазе на кримско тржиште, јер се плаше санкција. Зато смо ми стално у ромингу. Осим тога, немамо велике трговачке мреже попут ИКЕА или „Мекдоналдса“, такође због санкција. У том смислу, иако је Крим руски регион, он се ипак мало разликује од осталих, на пример, када су у питању банкарске мреже. Некоме ће се учинити да све то може да нам озбиљно закомпликује ситуацију. Али то није тако. Мобилне услуге код нас су релативно јефтине, чак и у поређењу са другим руским регионима, а одређене ствари су много јефтиније. Када је реч о банкама, имамо и хипотеку и кредите. Пензије добијамо на картице, користимо онлајн бенкинг. Тако да ми овде не осећамо неки посебни ефекат од санкција.
Да ли се суочавате са оптужбама да сте „плаћеница“ и да добијате новац из Кремља за своје спотове? Шта одговарате тим људима?
— Често добијам поруке да радим за Кремљ. Али да сам радила за државу, не бих живела са четворочланом породицом у једнособном стану. Једноставно, навикла сам да свуда тражим нешто позитивно. Наравно, у својим видео-блоговима говорим и о проблемима Крима. Али као што је рекао један мој пријатељ, ако је човек пчела, он ће свуда наћи неко цвеће, али ако је човек мува, он ће свуда наћи…. Имам много пријатеља који никада нису били на Криму и не могу да замисле колико је ово полуострво јединствено када је реч о природи, архитектури, споменицима. Дођите, погледајте и видећете да говорим истину.
Недавно сте направили интервју са туристом из Чешке, који је дошао на Крим са породицом. Испричајте нам мало о томе. Да ли су туристи из Европе и даље изузетак или више није тако? И да ли Крим може да конкурише најпопуларнијим туристичким дестинацијама? Ако не, шта би требало урадити да се Крим нађе на великој туристичкој мапи — побољшати инфраструктуру, смањити цене?
— Туристи из Европе на Криму су и даље ретка појава. Раније је било више туриста из Европе, јер су много ишли колима преко територије Украјине. Сада међународног саобраћаја на Криму нема, сви иду на полуострво преко Москве, што је скупље. Зато Европљани ретко долазе код нас. Што се тиче чешких туриста, било ми је драго да се упознам са њима, чула сам њихово мишљење. Они су рекли да је све било добро, али би желели да зона кампинга буде мало комфорнија. Мислим да на Криму треба развијати управо камп туризам, зато што гости желе да виде цео Крим. А немогуће је обићи цело полуострво чак и за месец дана, верујте ми. Наши чешки другари су посетили Севастопољ, Јалту, Керч, Кримски мост. Осим тога, имамо добре хотеле. Овде је све на добром нивоу, европски туриста неће бити разочаран.
Ваш видео-блог се јако разликује од оног шта се прича о Криму у западним медијима. Шта бисте поручили нашим гледаоцима који се суочавају са искривљеним информацијама о томе како се живи на Криму?
— Чини ми се да медији сада свуда на онај или на овај начин пласирају неистините информације. Мислим да и наши медији понекад претерују. Али имате интернет, имате приче обичних људи. Наш чешки другар је гледао видео на Јутубу и одлучио је да иде на Крим. Рекао ми је да су његови пријатељи помислили да је полудео када су сазнали за његову идеју. Они су му говорили: „Шта ти је? Зашто идеш на Крим, на полуострву је готово рат?“. Али код нас нема рата. Туристи се одмарају, људи су симпатични, односи су добри, а када је реч о гостима из Чешке, није било никаквих непријатних изненађења. Онај ко на интернету тражи истините информације, увек ће их наћи. А зашто медији све то раде, то је политика, а ја се не мешам у политику.
У марту ове године отворен је нови аеродром у Симферопољу. Недавно су га туристи из Немачке оценили као „луксузан“. Шта Ви мислите о новој ваздушној луци?
— Имам видео о аеродрому у Симферопољу. Он јесте луксузан, велики, кул и, како ми се чини, има капацитет за огроман број туриста. Мислим да је он изграђен за будућност, са очекивањем да ће након укидања санкција бити успостављене директне авио-везе са Чешком, Пољском, Шпанијом. Сада се ипак ствара утисак да је аеродром мало празан. Наравно, чекамо нове туристе. Један мој познаник из Украјине дошао је овде аутобусом само да види нову зграду аеродрома, јер она је заиста величанствена, и био је фасциниран. То је као екскурзија.
И, на крају, да ли имате добре нудистичке плаже на Криму? Колико сам приметио, снимак у којем се покреће та тема ужива изузетну популарност.
— На Криму има веома много нудистичких плажа. Ево и зашто. На Црноморској обали у Сочију, Геленџику, Анапи, одмара се велики број људи. Скоро је немогуће наћи део плаже где нема никог. Крим је руски регион са најдужом обалом на Црном мору, овде има много дивљих плажа до којих је тешко стићи. Те локације нису популарне код туриста. Познајем неколико нудиста, веома су фини људи, иако шетају без одеће. Али имамо и другу врсту нудистичке плаже — у Коктебелу. Она се налази близу пешачке зоне, кафића и бара. Не бих рекла да ми се свиђа када се нудистичка плажа налази у центру пажње обичних људи. Не осећам се баш пријатно.
Хвала на питањима. Хвала што вас интересује Крим. С вама са Крима — Аљона Бордовска.