Поповић је рекао да је на састанку у Влади Србије разговарано о потенцијалима за сарадњу српске привреде и „Росатома“, као и о повезивању научно-истраживачких заједница двеју земаља и коришћењу нуклеарне енергије у мирне сврхе у медицини, пољопривреди, биологији, иновацијама.
Он је истакао да је долазак 15 руководилаца „Росатома“ велика шанса за српску привреду и назначио да је реч о највећој руској државној корпорацији са 330 компанија и више од 250 хиљада запослених која, како је рекао, за наредних десет година има потписане уговоре вредне више од 130 милијарди долара.
Министар је оценио да постоји велики потенцијал за сарадњу „Росатома“ и српских компанија, а посебно оних које се машиноградњом, електротехником, информационим технологијама, дигитализацијом, пољопривредом, медицином…
„Велики су пројекти, мере се милијардама и сигурно је да део тога може да заузме и наша привреда. Нема ралога да наши привредници не раде на објектима ’Росатома‘ у Русији и у 16 земаља ЕУ, као и на осталим континентима“, рекао је Поповић новинарима у Влади Србије.
Нагласио је да је ово прилика да се успоставе и везе између српских и руских научно-истраживачких организација, института и факултета које су, каже, прекинуте пре више од две деценије.
„Сигуран сам да и наши привредници могу да покажу своје потенцијале, као и да можемо да заинтересујемо 330 компанија из ’Росатома‘ да своју производњу започну и у Србији“, казао је Поповић, пренео је Танјуг.
Подсетио је да је пре неколико месеци потписан споразум о сарадњи између Владе Србије и корпорације „Росатом“, који треба да донесе нове приходе српским компанијама, нова радна места, као и веће плате и пензије грађанима Србије.
„Циљ је да се преко ове велике корпорације и стотине мањих руских компанија повежу са нашим привредницима и инжењерима, али и да буду потенцијални инвеститори у српску привреду“, нагласио је Поповић.
Састанку Поповића и делегације „Росатома“ присуствовали су државни секретари министарстава привреде, рударства и енергетике, здравља, просвете и науке.