Напротив, Москва је припремила такве контрааргументе о изласку Сједињених Америчких Држава из нуклеарног споразума да се разговор можда неће свидети Трампу, додато је из дипломатске мисије.
Раније је стална представница Сједињених Америчких Држава у УН, Ники Хејли, саопштила да ће крајем септембра Трамп одржати један од састанака Савета безбедности (САД председавају Саветом у септембру). Касније је објављено да ће то бити седница о Ирану 26. септембра.
„Русија је спремна да разговара о Ирану у Савету безбедности и не плаши се наступа америчког председника“, истакло је представништво.
Односи САД и Ирана
У мају је Трамп објавио да се Вашингтон повлачи из споразума са Ираном о нуклеарном програму. Амерички лидер саопштио је о обнови свих санкција против Ирана, укључујући и секундарне, односно против других земаља које послују са Ираном. Остали чланови „шесторке“ су се супротставили овом кораку Сједињених Америчких Држава. Европски партнери Вашингтона изјавили су да намеравају да наставе да поштују услове споразума са Ираном.
Први део санкција обновљен је у поноћ 7. августа. Други пакет, који укључује санкције према иранском енергетском сектору и уговорима са нафтом, биће реализован 5. новембра.
Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.