Она је изнела утисак да се међународна граница са БиХ веома добро чува и изразила задовољство због добре сарадње хрватске и босанскохерцеговачке полиције јер се брзо и добро реагује приликом међусобних сукоба миграната или покушаја илегалних прелазака границе.
„Уверила сам се у професионалност полиције, у добру опремљеност захваљујући и Европској унији. Ту су разне летилице и термовизијске камере и добро се покрива цела зелена граница“, оценила је Китаровићева, која је и сама део границе прегледала термовизијском камером, која омогућава да се и у мраку јасно види кретање људи.
Како преноси хрватски портал „Индекс“, председницу је у једном тренутку напао рој стршљенова, па се тако и сама уверила у једну од многобројних опасности које вребају полицију у обављању свог посла.
Хрватска са БиХ има границу дугу нешто мало више од 1.000 километара, а Китаровићева каже да је уверена да ће се проблем миграција и илегалних покушаја преласка границе наставити.
Оценила је да је поступање хрватске полиције на граници у потпуности у складу са регулативом ЕУ, како при чувању границе, тако и у поступању с мигрантима који покушавају илегално из БиХ да уђу у Хрватску.
Као разлог за обилазак терена навела је бројне притужбе хрватских грађана уз зелену границу, који су забринути због повећаног броја илегалних миграција и који страхују за своју сигурност.
Истакла је и да је добила молбу да помогне Великој Кладуши у спречавању намере Европске комисије да у том граду БиХ буде основан велики мигрантски центар.
Рекла је да они сматрају да је добро да на једном месту буде концентрисан велик број миграната и траже да се у БиХ на већем подручју изгради више мањих центара, управо због опасности од пораста криминала и напада на људе и имовину.
„Ово је спољна граница Европске уније и Шенгена и ми квалитетним надзором граница показујемо спремност на проширење Шенгена на Хрватску“, рекла је Грабар-Китаровић.