Кремљ је навео да ће Путин предложити додатне мере за дугорочну нормализацију стања у Сирији, међу којима су напори у борби против међународног тероризма, напредак у процесу политичког решавања кризе и стварање услова за повратак избеглица.
Предвиђено је да Путин има и одвојене састанке с Роханијем и Ердоганом.
То ће бити трећи сусрет лидера у том формату — до сада су председници разговарали у Сочију у новембру прошле и у Анкари у априлу ове године.
Три лидера ће разговарати о томе шта се може учинити како би се ситуација у Сирији нормализовала. Конкретно, планирано је да се размотри пакет додатних мера усмерених на уништење жаришта међународног тероризма, решавање политичке кризе и стварање услова за повратак избеглица у земљу.
Посебно су важни преговори са турским председником, с обзиром да сиријска војска спрема офанзиву на уточиште терориста Идлиб, последњу покрајину, на западу земље, која није под контролом званичног Дамаска.
Коментаришући најављену операцију сиријске војске, Ердоган је истакао улогу Русије по питању. Према његовом мишљењу, ако у Идлибу полете ракете, погинуће много људи, а избеглице ће кренути ка Турској, спасавајући се од хуманитарне катастрофе.
Ердоган сматра да се тај процес може спречити помоћу решења које ће се постићи кроз преговоре. Он је изразио наду да ће на предстојећем самиту шефова Русије, Турске и Ирана бити „постигнут резултат како би се спречиле непропорционалне акције“ владиних снага.
Међутим, огласио се и амерички председник Доналд Трамп, који је упутио упозорење сиријском лидеру Башару ел Асаду да не креће на Идлиб, наводећи истовремено да ће Русија и Иран направити „озбиљну хуманитарну грешку“ ако буду учествовале у тој операцији.
„По свему судећи, Американци покушавају да пронађу некакав компромисан приступ. Познато је да се сиријска војска спрема да очисти Идлиб, то је једина покрајина која је у овом тренутку у потпуности под контролом ДАЕШ-а и радикалних исламиста. Да би се решио тај проблем воде се консултације између војски Русије, Турске и Ирана, лидери земаља редовно одржавају контакт телефонским путем, као и представници Министарства спољних послова. Истовремено, ни Запад не седи скрштених руку. Видимо да се Ратна морнарица САД концентрише у источном Медитерану, долазе претње. Гомила се војска, ту је и Турска. Ипак, мислим да Американци нису одлучни у намери да изврше ракетни напад под изговором да се сиријска војска наводно припрема да користи хемијско оружје против терориста и због тога покушавају да дођу до некаквог компромиса“, сматра историчар, политиколог и експерт за проблеме земаља Блиског истока и Кавказа Станислав Тарасов.
Лидер покрета „Нова Русија“ Никита Исајев оцењује да је ово право време за сусрет са Ердоганом.
„Сада је за Русију важно да паметно изгради односе са Анкаром, која тражи савезнике, гаранте безбедности од тог притиска које на њих врше САД. И за Путина ће тај састанак бити прилично принципијелан. Сада се и у Европи и у Турској, чак и у делу Велике Британије ствара нека антиамеричка тактичка коалиција“, уверен је Исајев.
Руководилац политичког Центра за проучавање савремене Турске Јуриј Мавашев истиче значај Русије у решавању сиријског питања.
„Сви кораци турске армије данас су на овај или онај начин координисани са руском страном. Турска је, као и сви, заинтересована да се реши питање Идлиба и схвата да се то питање не може решити без Русије. Јасно је да Турска нема конструктивне односе са владом Асада и да их не може бити, а Русији је, с друге стране, јасно да сиријска војска нема такав утицај у Идлибу као што га има Турска. Да је другачије, та операција би давно била спроведена, без договора са Турском. Шефови Генералштаба Русије и Турске су се више пута састајали и званично и незванично, а министарства спољних послова су у сталном контакту, као и администрације председника. Турска страна има тачне информације о групама у Идлибу и заинтересовани су да од два зла бирају мање. Доброг решења у Идлибу за Турску, свеједно, нема. Међутим, Анкара може да разграничи сферу свог утицаја, да договори то са Русијом, што је и било учињено. Резултати ће брзо доћи“, каже Мавашев.
Експерт подсећа да су управо захваљујући договорима Русије, Турске и Ирана уведене зоне деескалације у Сирији, као и мониторинг мисије, што је довело до режима прекида ватре.