„Сада морамо да помогнемо нашим британским пријатељима да пронађу двојицу осумњичених Руса чији су идентитети установљени и да се обезбеди њихово појављивање пред судом у Великој Британији. Још боље: зашто руска влада не би предала ову двојицу убица британским властима?“, рекла је америчка амбасадорка, говорећи на заседању Савета безбедности УН који је сазван на иницијативу Лондона и посвећен истрази инцидента у Солсберију.
Хејлијева је додала да америчка администрација сматра да је инцидент у Солсберију планирани напад, а не неодобрена операција.
„То није била неодобрена операција, о чему је (раније) и говорила премијерка (Велике Британије Тереза) Меј. То је био добро испланирани циљани напад“, истакла је она.
Хејлијева сматра да су британске обавештајне службе у овом случају одрадиле „темељан, методичан посао“. „Нико не би требало да има икакве сумње (о томе шта се догодило у Солсберију). Заправо, јасноћа и непобитност резултата су невероватни“, додала је стална представница САД у УН.
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија, што Москва категорички демантује.
Британско државно тужилаштво је 5. септембра саопштило да су двојица руских држављана, Александар Петров и Руслан Боширов, оптужени у „случају Скрипаљ“ за напад нервним агенсом у Солсберију. Тужилаштво је објавило њихове фотографије и саопштило да су објављене потернице за њихово хапшење. Британска премијерка Тереза Меј тврди да су двојица осумњичених агенти Главне обавештајне управе Русије (ГРУ).