Дачић је за РТС казао и да је Вучић суочен са опструкцијом његове посете Космету и са претњама, што, како је навео, показује да се тамо не жели мировни споразум.
„Вучић је интелигентан и сигурно неће дозволити да се одговорност подели и на Србију. Ми ћемо учествовати у дијалогу с Могеринијевом, искључиво зато да неко не би рекао да и Србија опструира мировни процес“, рекао је шеф српске дипломатије.
То што је председник Србије на путу за Брисел је, напомиње Дачић, важна вест, јер се јуче разматрала опција да ли ће уопште ићи на преговоре у Брисел.
Дачић указује да овде, међутим, постоји једна друга порука.
„Све ово што се ради у вези са посетом Косову председника Вучића, који иде тамо с циљем да се учврсти мир и стабилност у региону, отворене претње, све то показује да се не жели постизање мировног споразума. У томе учествују неке земље, иначе веома утицајне у Савету безбедност УН, а то нису САД и Русија, као ни Француска ни Немачка“, истиче министар.
Очигледно је, указује, реч о координисаној активности која охрабрује све који су против постизања споразума, али оцењује да су то „празне претње“.
„Важно је да људи у међународној заједници виде са каквим лудацима имамо посла“, сматра министар.
Каже да се о посети Вучића Космету разговарало синоћ и да постоји политичка и безбедносна раван.
„Вучић се не боји да иде на Космет и да разговара са нашим народом. Они сматрају да Србија нема права да размишља, а камоли да посети Газиводе“, истиче Дачић.
У Приштини, каже, очигледно постоје неки који не желе да дођу до решења, смета им што се та тема покреће с мртве тачке, а идеја је да се минирају мировни разговори.
„Ми ћемо бити за то да се настави дијалог, али не желимо да будемо одговорни“, поручује Дачић.
Према његовим речима, такозвани преговарачки тим Косова треба да предводи Фатмир Љимај, док „Београд нема таквог злочинца кога би поставио на чело свог преговарачког тима“.
„Ми јесмо за договоре, али упозоравам све да се не играју ватром“, поручио је шеф српске дипломатије, истакавши да сви у целом свету, који разуме потребу за постизањем договора, знају да је Вучићева посета Косову веома важна.
Безбедносна ситуација на Косову, каже, свакако није идеала, јер је очигледно реч о „људима помраченог ума који упућују претње“.
„ЕУ ће вероватно покушати да спусти тензије, али ми смета то што они то стално раде у четири ока, нема јавних изјашњавања нити апела, а веома често позивају обе стране“, закључио је Дачић.