Он је истакао да није сигуран да ће борба за проналажење решења уродити плодом и да је уверен, односно да је све уверенији да је то тешко постићи.
„Готово је немогуће“, рекао је Вучић и додао да то, међутим, не значи да имамо право да одустанемо од покушаја.
Он је истакао и да се борба за интерес земље и народа наставља, због чега је апеловао на српске политичаре да се држе заједно као што су то, како је рекао, чинили Албанци седамдесетих и осамдесетих година прошлог века.
„Ја нисам неко ко би могао да вам дâ оптимистичну прогнозу“, казао је Вучић.
Према његовим речима, оптимистично решење је оно које „не би било лако ни за једне ни за друге, али које не би унизило ни једну ни другу страну“.
Вучић је изјавио да су разговори с Приштином, иако тешки, важни, како би сваки Србин вечерас знао да може слободно да оде кући.
Вучић је за РТС рекао да не може да прича Србима из Клокота, Доње Будриге, Партеша како да живе са Албанцима.
„Треба ли да вређам Албанце, да вриштим на њих како бих добио поене у кафићима у Београду и да тим људима нанесем штету?“, упитао је Вучић.
Председник Србије је упозорио да је последњи час да спречимо нестанак Срба на КиМ, и позвао политичке представнике Срба на Косову и Метохији да предузму мере како би задржали и повећали српско становништво у покрајини.
„Треба да се окренемо данас ономе што морамо да урадимо, да се окренемо ка будућности, да не кукамо шта је било и прошло, да се не враћамо на давне процене, јер се не бисмо вајно провели ни са бројем Срба у косовском вилајету, када смо имали подршку не само турске империје већ и Аустроугарске. Можемо економски да оснажимо Србију, економски да добијемо значајан примат на целом Западном Балкану и да из тога полако имамо одређене политичке бенефиције у будућности. То је дуг и тежак процес“, нагласио је Вучић.
Он је поручио да треба да сагледамо целу Србију и видимо шта и како треба да радимо на демографском опоравку.
„Хоћемо да људи остану и живе овде“, подвукао је он.
Срби јужно од Ибра немају разлога за забринутост
Вучић је поручио Србима јужно од Ибра да немају никакавих разлога за забринутост јер нисмо ни близу било каквог договора, али да ће, и ако се нешто буде променило и његови предлози буду прихваћени, сваки Србин имати много више права него данас, те и неупоредиво бољи живот.
Он је, након обиласка бране Газиводе, упитан за положај Срба јужно од Ибра ако се постигне договор о разграничењу, нагласио да немају никаквог разлога за бригу:
„Прво, нисмо ни близу било каквог договора, јер за то нема подршке међународне заједнице, а очигледно ни најмоћнијих европских сила“, истакао је Вучић.
„Положај Срба на југу КиМ је изузетно тежак, ма колико се ми трудили и улагали у Штрпце, Ранилуг, Партеш, Пасјане, Клокот. Свако од наших Срба, 95 одсто њих, већ има косовско држављанство.
Српски председник је обилазећи језеро Газиводе изјавио да се ту најбоље види тежина проблема са којима се суочавамо, различити ставови, као и тешке политичке борбе која је вођена.
Вучић је и истакао да је суштина његове посете да се види шта је досад урађено, али и шта може да се уради, те да се припреме инвестициони планови за сваку општину у којој су Срби већина.
Вучић је, у изјави новинарима приликом обиласка бране на језеру Газиводе, изграђене 1981. године, рекао да је она од огромног значаја и за Србе и за Албанце.
„Мислим да се на Газиводама на најбољи начин види тежина проблема са којим се суочавамо, као и различити ставови, тешке политичке борбе које смо водили и за које се надам да ћемо успети да их превазиђемо ми и Албанци и договоримо се око искоришћавања воде за наредних 100 година. Највећи део Метохије, Приштина лети и други градови добијају воду одавде. За нас је, такође, од пресудног значаја читаво језеро“, рекао је и додао:
„Без Газивода нема опстанка ни останка људи у Ибарском Колашину и Зубином Потоку“.
Планови за 10 српских општина
Вучић је вечерас на бизнис форуму у Лепосавићу изнео планове за развој 10 општина на КиМ са већински српским становништвом.
Навео је да ће у Лепосавићу помоћи фабрику за прераду дрвета како би имала вишу фазу прераде, у плану је да се отвори фабрика за производњу намештаја као и фабрика пелета, а Трепча ће уложити 13 милиона евра у погон за производњу батерија, где ће бити запослено између 250 и 300 радника.
Такође, најавио је помоћ у проналажењу инвеститора за ШИК Копаоник.
Када је реч о Зубином Потоку, Вучић је изјавио да ће помоћи наставак производње у фабрици текстила „Јавор“, као и отварање и обнављање капацитета у фабрици намештаја „Симпо“, али и земљорадничку задругу, која је највећи откупљивач воћа и поврћа на КиМ.
За Косовску Митровицу је Вучић рекао да ће помоћи отварање ИТ центра. Радиће се и централни градски трг. У Звечану ће држава помоћи завршетак Рајске бање у Бањској, ускоро почиње производња пива у Бањској, а ту је и сушара за воће од 1.000 килограма у турнусу.
У Грачаници би, додаје Вучић, требало да буде отворена фарма са 10.000 кока носиља и производњу јаја, док би у Новом Брду требало отворити линију за обраду прехрамбених сировина, као и фарму за 300 грла јунади. Најављени су и туристички садржаји.
Вучић је позвао српске привреднике да улажу у Косово и Метохију, како у српске општине тако и у албанске средине.
„Молим привреднике из централне Србије да сагледају могућности улагања и подршку нашем вредном народу на КиМ. За то ће држава Србија дати посебне субвенције“, најавио је он.
Председник Србије Александар Вучић је на Косово стигао преко административног прелаза Брњак у општину Зубин Поток, која је била и прва тачка његове дводневне посете Косову и Метохији, по програму који укључује и Газиводе.
Вучић је обишао Зубин Поток, а потом и хидроелектрану у Газиводама, а посету северном делу Косова и Метохије наставио је обиласком Лешка, Лепосавића и разговором са политичким представницима Срба са КиМ у Звечану.
За сутра се очекује да ће председник Србије посетити и поједине делове централног Косова, јужно од Ибра, и на крају ће се обратити грађанима на великом скупу у Косовској Митровици, говором у којем ће изнети околности, реално стање ствари, капацитете и могућности Србије да се дође до компромисног решења у којем би били уважени и интереси Срба и Србије на КиМ.