„Имплицитно (у Савету безбедности УН) сматрају да је Путин, односно власт, једно, а да је народ друго. То је, наравно, врло наивно, а најважније је што је далеко од истине. Истина је да се све ради како би се режим исцрпео“, рекао је Небензја, додавши да су оптужбе за тровање бившег пуковника ГРУ Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије „један чин дугог спектакла који ће се дуго играти“.
Према речима руског амбасадора у УН, западне земље желе да „направе од Русије несавесног члана међународне заједнице“, како би је подвргли „још једној спирали санкција“.
„Ми се заиста понашамо уравнотежено, уздржано. И ја се надам да ће то оцењивати људи који упоређују ставове наше државе са ставовима оних држава које је неосновано оптужују“, додао је Небензја.
Истакао је да се савремени свет налази у епохи деградације, када су оптужбе важније од доказа.
„Живимо у свету који се назива ’свет после правде‘. Истина никоме није потребна“, сматра он.
Небензја сматра да је „тешко да би озбиљан суд узео у разматрање закључке које је сада представила британска страна“, констатовао је он.
У Солсберију су 4. марта отровани бивши официр Државне обавештајне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ, који је у Русији био осуђен за велеиздају, и његова ћерка Јулија. Лондон сматра да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија, што Москва категорички негира.
Главно тужилаштво Велике Британије је 5. септембра подигло оптужнице против двојице руских држављана — Александра Петрова и Руслана Боширова, под сумњом да су, поред осталог, умешани у покушај тровања Сергеја и Јулије Скрипаљ, као и полицајца Ника Бејлија.
Премијерка Велике Британије Тереза Меј тврди да су оптужени сарадници Државне обавештајне управе Русије.