„Одлучили смо да радимо на споразумима на састанку са директором Централне банке Русије у Москви“, преноси агенција ИЛНА речи директора Централне банке Ирана.
У петак је Техеран био домаћин разговора лидера Русије, Турске и Ирана, Владимира Путина, Реџепа Тајипа Ердогана и Хасана Роханија. Главне теме дискусије били су процес решавања кризе у Сирији и ситуација у провинцији Идлибу у тој земљи.
Раније је Ердоган позвао на окончање доминације долара у међународној трговини и прелазак на трговину у националним валутама. Турски лидер је истакао да се систем везан за долар претворио у највећи проблем, а трговински ратови и протекционизам приморавају да се искористе нове стратегије у многим областима. Циљ манипулације девизним курсевима је да се у питање доведе јака и здрава турска економија, нагласио је Ердоган.
Санкциона политика САД
Сједињене Америчке Државе су 6. августа поново увеле санкције против Ирана, које су раније суспендоване након постизања Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму. Амерички председник Доналд Трамп најавио је почетком маја да се Вашингтон повлачи из споразума са Техераном и обнавља све санкције, укључујући и оне против земаља које послују са том државом.
Раније је група сенатора у Горњем дому Конгреса САД предложила на разматрање закон о антируским мерама, укључујући и санкције против новог државног дуга и државних банака. Амерички експерти са којима је разговарао Спутњик навели су да је формулација у предложеном документу двосмислена — иза ње би могла да се крије блокада физичке имовине и свих операција у доларима за државне банке.
Односи Вашингтона и Анкаре се у последње време погоршали, између осталог и због случаја америчког пастора Ендрјуа Бренсона, ког су ухапсиле турске власти. Министарство финансија САД увело је санкције министру правде Турске Абдулахмиту Гулу и министру унутрашњих послова Сулејману Сојлуу, оптужујући их за „тешка кршења људских права“.
Затим је председник САД Доналд Трамп удвостручио царине на алуминијум и челик из Турске, што је довело до обарања турске лире на историјски минимум. Анкара је као одговор нагло повећала царине на 22 врсте америчке робе у вредности од 533 милиона долара.