На питање Тањуга да ли би се могло назвати неуспехом ако не буде договора до 2019. године, а у контексту изјаве председника Србије који је у Косовској Митровици рекао да решење није на видику, али да се нада да би споразум могао бити постигнут кроз 10 или 20 година, Коцијанчичева је одговорила:
„За мене постизање договора никада није неуспех“, истакла је Коцијанчичева на конференцији за новинаре у Бриселу.
За њу, како је навела, ни последњи разговори између Вучића и Тачија у Бриселу нису били неуспешни.
„Не бих да их назовем неуспешним јер је одржан велики број састанака између председника Србије и косовског председника са госпођом Федериком Могерини“, рекла је Коцијанчичева.
Истина, додала је, остају отворена питања, али „јасно смо рекли шта су параметри у контексту ових преговора, тако да радимо на договору који ће бити утемељен на међународном праву и који је реалистичан и прихватљив за обе стране“.
Званични Брисел је, додала је, и даље у контакту са обе стране и дијалог мора да остане отворен, а Београд и Приштина, као и до сада, посвећени преговорима.
Подсетила је да је циљ дијалога свеобухватна нормализација односа и да се у том контексту ради на правно-обавезујућем споразуму.
„Потешкоће опстају, процес је тежак јер је пуно осетљивих питања, али двема странама ја потребан простор за преговоре“, поручила је она.
Коцијанчичева није желела да изнесе конкретан датум у вези с постизањем договора, јер ће то зависити од њиховог напретка.
А одговарајући на питање новинара у Бриселу како ЕУ схвата јучерашњу изјаву српског председника Вучића да је Слободан Милошевић био велики вођа с најбољим намерама, Коцијанчичева је поручила да ће „помирење, нормализација и добросуседски односи бити једино могући ако се одбаце и превазиђу политике прошлости“.
„Те су политике, као што се добро зна, изазвале деценије беде и патњи на Западном Балкану и тамошњим људима“, рекла је Коцијанчичева.
У том је смислу напоменула да не сме бити никаквог простора, никакве двосмислености и никаквог уважавања за оне који су водили те политике или акције.
„Правила за међународне и домаће актере су ту јасна“, била је изричита Коцијанчичева, те поновила да су помирење и добросуседски односи суштина на коју се ослања Европска унија.
Додала је да сви партнери у региону имају јасну европску перспективу и да се зато од њих тражи да таква правила уваже.
Поменула је у том контексту и недавну изјаву председника Европске Комисије Јункера да национализам никад није део решења, већ само део проблема.