Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић изјавила је да је „апсолутно недопустиво“ да починиоци ратних злочина слободно шетају улицама Вуковара и додала да се тиме мора позабавити правосуђе. Био је то њен коментар на оптужбе градоначелника Вуковара Ивана Пенаве, члана владајућег ХДЗ-а, да власти недовољно чине на кажњавању злочина почињених у „време режима Слободна Милошевића“.
Хрватска председница је рекла да не зна шта је Пенава тачно рекао, али да је чињеница да јој се људи жале да починиоци ратних злочина „не само да слободно шетају улицама Вуковара, већ да, нажалост, неки од њих извргавају руглу своје жртве“.
Председник Информационо-документационог центра Веритас Саво Штрбац каже да га те изјаве не изненађују, јер је по хрватској логици, која је, нажалост, ушла и у њихове прописе, законе и Устав, па самим тим и у свест народа, сваки Србин који је у време рата живео на подручју Републике Српске Крајине — агресор. А ако је агресор, ако је носио пушку, онда је и злочинац, ово знам из сопственог искуства, јер нема дана да не читам о себи као о ратном злочинцу, каже Штрбац за Спутњик.
„Тачно је да много злочинаца шета по Хрватској и по Вуковару, али не Срба. Ако их и има, то је реткост. Ако неко има реп иза себе, зашто би се враћао и ризиковао да буде затворен или убијен. Некажњени злочинци који шетају Хрватском су они који су убијали Србе, цивиле, рушили њихове куће и етнички чистили Хрватску“, каже Штрбац.
Додаје да су на посебном удару они који су се после рата вратили у Хрватску и остварили неко право, ако им је, на пример, обновљена кућа. Први човек Веритаса додаје да градоначелник Вуковара ове ставове користи искључиво за личне циљеве, да би остао или се учврстио на власти. Примиче се годишњица пада Вуковара, која поново може лепо да се искористи, каже Штрбац.
„Сваке године тим поводом, када се у град слије силно пучанство, народ из свих крајева земље, али и ван граница Хрватске, а долазе и њихови ратни ветерани, свашта им обећавају. Углавном да ће Вуковар процветати. Примиче се та годишњица, а Пенава очигледно није реализовао ништа од тога, страх га је да ће народ почети да га прозива“, оцењује саговорник Спутњика.
Штрбац додаје да је, с обзиром на околности, скандалозна изјава председнице Републике Хрватске истовремено и политички мудра, јер је послала поруке за домаћу, али и за светску јавност. Она је заправо лоптицу са локалних власти пребацила на државне органе који би требало да се баве овим послом, каже Штрбац.
„Њену изјаву тумачим као дипломатски избалансирану. Она с једне стране треба да се додвори народу, бирачима, јер и њу ускоро очекују избори. Китаровићева жели још један председнички мандат, па треба рећи: ’Да, то је тачно, злочинци шетају целом Хрватском, али немојте ви правду да узимате у своје руке, то треба да раде надлежни органи, јер за њих надлежна правна држава‘. Тиме поручује и да је Хрватска део Европске уније и НАТО-а и да у држави има реда“, оцењује Штрбац.
Од 3.600 процесуираних за ратне злочине са целог подручја Хрватске, само је три одсто припадника хрватских оружаних снага, сви остали су били припадници некадашње ЈНА и Војске Крајине. Штрбац каже да те бројке апсолутно не одговарају ситуацији на терену када су у питању злочини.
„Пред Судом у Вуковару и Жупанијским судом у Осијеку процесуирано је на стотине учесника рата, многи су осуђени у одсуству, а многи хапшени по повратку, то је процес који није завршен. Хрватска сваке године ухапси између десет и петнаест људи, што је сасвим довољно да остали, иако нису чинили злочине, страхују од повратка“, каже Штрбац на крају разговора за Спутњик.