Уколико тај мандат еволуира, преиспитаћемо ниво нашег ангажмана на Косову, кажу за Танјуг у седишту Алијансе у Бриселу.
На питање Танјуга да ли је НАТО био информисан или консултован приликом усвајања нацрта закона о трансформацији Косовских безбедносних снага у оружане снаге Косова званичник Алијансе каже да није било консултација о том питању.
„Наш став је да се тим питањем баве косовске власти“, каже званичник НАТО-а.
У седишту Алијансе оцењују да су постојеће КБС професионална и мултиетничка снага и извор стабилности у региону. Додаје се да су те снаге прешле дуг пут, да има још посла да се уради, али и да је постигнути напредак пример успешности деловања НАТО-а на изградњи капацитета у безбедносном сектору.
„НАТО подржава развој Косовских безбедносних снага под мандатом у коме су тренутно. Уколико тај мандат еволуира, Северноатлантски савез ће морати да преиспита ниво свог ангажмана на Косову“, наводи званичник НАТО-а у изјави за Танјуг.
У седишту НАТО-а у Бриселу наглашавају да Алијанса остаје посвећена безбедности и стабилности Косова. Додаје се да је мисија Кфора најдуже оперативна мисија НАТО-а и да се на Косову тренутно налази 4.000 припадника снага предвођених НАТО-ом.
У Алијанси наводе и важну улогу НАТО саветодавног и тима за везу која подразумева и подршку Косовским безбедносним снагама. Договорена је, наводе у Бриселу, и појачана сарадња НАТО-а и Косова у области комуникација, вежби, сајбер-одбране и борбе против корупције.
„НАТО у потпуности подржава и дијалог у процесу нормализације односа Београда и Приштине који се води под покровитељством ЕУ. Он је од критичне важности за мир и безбедност у региону“, закључује званичник НАТО-а.