Руски министар енергетике Александар Новак каже да Далеки исток има огромне енергетске ресурсе. Тамо је 13 одсто свих нафтних резерви Русије и више од 16 одсто резерви гаса. Притом, тај регион је геолошки изучен само шест одсто.
„Имамо огромне перспективе и могућности за развој енергетике, нафтне и гасне индустрије, а такође и индустрије угља и електроенергетике“, нагласио је Новак.
Сарадња са земљама Азијско-пацифичког региона за Русију је приоритет, истакао је он.
„Азијско-пацифичко тржиште ће се развијати, економија ће убрзано расти, брже него светска економија у просеку. Потрошња енергије ће расти, вероватно два пута брже од светског просека. За то постоје објективни разлози — 60 одсто становништва живи у Азијско-пацифичком региону и постоји огроман потенцијал за побољшање квалитета живота“, изнео је руски министар на сесији „Нова енергетска тржишта: далекоисточни правац“, одржаној у оквиру 4. Источног економског форума у Владивостоку.
Према његовим речима, Русија је поставила циљ да повећа обим испорука течног природног гаса на цело светско тржиште.
„Данас светске потребе течног природног гаса износе 275 милиона тона, а до 2035. године та бројка ће, према најскромнијим проценама, достићи цифру од 550 милиона тона. Чак 70 одсто тих потреба ће бити у Азијско-пацифичком региону“, предвиђа Новак.
Александар Медведев, заменик председника управе „Гаспрома“, рекао је да ће гасовод „Снага Сибира“, који ће допремати руски гас у Кину, бити завршен ове године, а да ће испоруке почети у децембру идуће године.
Подсетимо, гасовод „Снага Сибира“, који се такође назива „Источна рута“, један је од главних пројеката између Русије и Кине и могао би да помогне Русији да постане један од главних снабдевача Кине природним гасом, будући да потражња за тим енергентом у тој земљи расте.
За договор о „Источној рути“ било је потребно дуже од деценије, а потписани уговор о изградњи гасовода, вредан 400 милијарди долара, закључен је на 30 година и предвиђа годишњу испоруку 38 милијарди кубних метара руског гаса Кини.
Гасовод „Снага Сибира“ се сматра највећим градитељским подухватом руске енергетске индустрије у последњих четврт века.
„Снага Сибира“, укупне дужине око 3.000 километара, иде кроз неке од најбеспутнијих и климатски најћудљивијих региона Русије и готово је завршен, с обзиром да је изграђено 93 одсто гасовода.
„Проширење сарадње између Русије и Кине омогућава нам да координишемо напоре за изградњу и тзв. ’Леденог пута свиле‘, који ће ићи преко Арктика. Неки кажу да је то сан, али у последњих 10 година стално се појављују нове технолошке иновације на тржишту. Са Сахалина је испоручено 226 милиона сирове нафте“, рекао је Сергеј Франк, генерални директор и председник управе компаније „Совкомфлот“.
Русија планира да прошири сарадњу са земљама Азијско-пацифичког региона и у области електроенергетике.
Шу Ињбјао, председник Извршног комитета Кинеске државне компаније за електричне мреже каже да постоје три предности у раду са Русијом када је реч о транспорту електричне енергије. Прва, Русија је земља богата природним ресурсима. Друга, то је географска локација — максимално растојање између тачке испоруке електричне енергије и тачке потрошње износи 2.000 километара. И трећа предност је оптимизација дистрибуције и оптимизација производње електричне енергије.
Испорука енергије из Русије је веома привлачна и за Јапан и друге земље, сматра Тецухиро Хосоно, председник и главни извршни директор компаније „Japan Oil, Gas and Metals National Corporation“.
„То помаже Јапану да обезбеди енергетску сигурност и реши питања везана са диверсификацију. Ми се надамо да ћемо добијати нешто и са острва Сахалин. Руске и јапанске компаније стварају стабилно и поуздано партнерство и заједно раде на различитим пројектима већ неколико деценија“, рекао је он.
Хосоно је додао да је проширена сарадња у оквиру пројекта „Сахалин 1“, али да Токио планира да се таква сарадња пренесе и на друге пројекте, конкретно када је реч о течном природном гасу и пројекту „Сахалин 2“.
Подсетимо, Русија испоручује Јапану око 10 одсто укупних потреба јапанског тржишта за природним гасом. Јапанске компаније учествују у експлоатацији и преради гаса на извориштима „Јамал“, „Сахалин 1“ и „Сахалин 2“.