Двојица државника су оценила да је изузетно важно да се ситуација у Идлибу решава у духу астанског процеса, уз консултације с Уједињеним нацијама и другим међународним актерима.
Историчар Немања Старовић за Спутњик каже да нас договор у Сочију уводи у нешто што би се могло назвати почетком краја грађанског рата у Сирији који траје више од седам година. Тим договором спречавају се сви негативни сценарији који су били разрађивани протеклих недеља. Пре свега звецкање оружја које смо слушали са Запада, посебно из САД, каже Старовић.
„Месецима се управо на линији раздвајања сиријске армије и снага побуњеника налазе контролне тачке турске армије. Било каква војна акција носи ризик од озбиљне ескалације између власти у Дамаску и Турске. Она је овим договором заправо успела да партнере са којима разговара кроз формат у Астани, Русију и Иран, приволи на концепцију коју заговара већ месецима, да Турска допринесе мирној диференцијацији унутар редова опозиције и раздвајању тзв. умерене опозиције од екстремних џихадиста Нусра фронта“, каже Старовић.
Овај одличан познавалац прилика на Блиском истоку додаје да се и режиму Башара ел Асада жури, јер сукоби у Сирији превише дуго трају, те да смо зато ових дана и слушали најаве њихове војне акције.
„Турска с друге стране сматра да је за мирно решење потребно време и овим договором је преузела на себе велику одговорност да до половине октобра спроведе процес диференцијације и да на било који начин елиминише припаднике Нусра фронта“, каже Старовић.
Професор међународних односа на Блискоисточном универзитету у Анкари Хусеин Багчи оцењује да ће нова демилитаризована зона на дужи рок вероватно постати коридор којим ће екстремистичке групе напуштати Идлиб. Не мислим само на људство, олакшање лежи и у чињеници да ће екстремисти са собом однети и оружје, каже он.
„Као што је и рекао руски председник, после 15. октобра овај део Сирије би требало да буде до краја очишћен од већег дела радикалних исламистичких група. Мислим да је састанак Путина и Ердогана још једном указао на то да ће Русија и Турска и убудуће наставити да заједно раде и на смиривању ситуације у Сирији, али и на промени политичких прилика у читавом региону Блиског истока“, каже за Спутњик професор Багчи.
Иако су договор руског и турског председника одмах поздравили и безбедносни кругови у Сједињеним Државама, Немању Старовића питали смо да ли би ипак могло доћи до обрта у Идлибу и ескалације сукоба, јер ће ситуацију на терену, с обзиром на број милитаната, бити јако тешко контролисати. Формат из Астане ипак има највећи утицај на ситуацију на терену, па самим тим у највећој мери одлучује и о политичком решењу кризе, каже Старовић.
„Верујем да уколико се одредбе овог споразума буду спровеле на терену, а за то је свакако најодговорнија Турска, не постоји велики потенцијал да дође до неког негативног преокрета. Али рокови су релативно кратки, видећемо до половине октобра у којој мери и на који начин ће одредбе овог споразума бити спроведене“, каже Немања Старовић.
Директор Центра војно-политичких студија на Московском државном универзитету за међународне односе Алексеј Подберјоскин упозорава да нема стопроцентних гаранција да ће војне акције престати након постизања споразума. За то постоји читав низ разлога, а главни је то што САД немају интерес да се борбе прекину, каже он.
„Иако они званично изјављују обрнуто, како наводно чине све да очувају мир и поздрављају споразум, Вашингтону је стратешки потребно да се конфликт настави и да оружане групе које они финансирају и опремају како у Сирији, тако и ван граница те земље, наставе да вршљају по Блиском истоку и изазивају сукобе. Другим речима, из региона Идлиба, оружане трупе се такорећи извозе у Ирак, Авганистан, Либију и у друге државе. Зато САД не желе да ситуација у Идлибу заиста буде регулисана“, каже Подберјоскин.
Коментаришући споразум о стварању демилитаризоване зоне у провинцији Идлиб, сиријске власти су саопштиле да намеравају да ослободе од милитаната читаву територију земље „или силом или закључивањем примирја“.
Огласила се и Турска, шеф дипломатије Мевлут Чавушоглу затражио је слање додатних турских снага у Идлиб. Он је додао да ће договором из Сочија „границе Идлиба бити заштићене, статус непромењен и сви ће остати где јесу“.