Америчка амбасадорка и шеф Делегације ЕУ у БиХ данас нису одржали предавање студентима Економског факултета бањалучког Универзитета. Да не би џабе посезали из Сарајева, продекан за наставу Економског факултета Саша Петковић их је јуче званично обавестио да је предавање отказано „из простог разлога што није било могуће обезбедити довољно присуство студената“.
Да ли је баш само испитни рок крив за незаинтересованост студената, како је то финим речима објаснио Петковић, мање је битно. Важна је порука да америчкој амбасадорки Морин Кормак и шефу делегације ЕУ Ларсу Гунару Вигемарку данас није време за предавање на бањалучком универзитету.
Јер ово није само време за полагање испита, него и време предизборне кампање за опште изборе у БиХ, који ће бити одржани 7. октобра. А добро је познато каква они предавања држе. Само пре десетак дана су одржали једно такво када је Стејт департмент саопштио да су САД увеле санкције управо професору Економског факултета Николи Шпирићу, који је изузетно цењен и међу студентима и међу колегама.
Али Шпирић је и потпредседник Додиковог СНСД-а, са којим је Вашингтон на ратној нози, па пред изборе не би шкодило и мало негативне кампање са наравно недокументованим оптужбама за корупцију. Све уз забрану уласка у САД професору и члановима његове породице. Па ако за њега нема места код Американаца, како то рече саговорник Срне са Економског факултета, ни студенти не желе америчког амбасадора на факултету.
А и није тајна да је подужи списак разлога због којих било који званичник америчке администрације није радо виђен гост у Бањалуци. Довољан је већ онај да, подривајући Дејтонски споразум, годинама раде на развлашћивању Републике Српске, која је још до 2009, наметањем воље високих представника међународне заједнице, пренела око 70 одсто својих надлежности на БиХ.
И какво би то предавање Вигемарк и Кормакова могли да одрже на Универзитету где би, по логици ствари, студентима требало да „отварају очи“ они са професорским искуством са других факултета сличног профила. Или макар у случају Економског факултета они чије вођење успешних фирми може да значи примену науке на делу. Тешко би се то могло очекивати од америчке амбасадорке, у чијој биографији се после завршеног универзитета, у „ране радове“, до дипломатске каријере, убрајају они у области културе и медија.
Највероватније је, ипак, да је у јеку предизборне кампање и предавање требало њу да „засоли“. А када то америчка амбасадорка данас није успела у Бањалуци, јесте у медијима. Преносећи њен разговор за Радио Слободну Европу, они су у први план ставили оцену Кормакове да је забринута због атмосфере у којој се одвија изборна кампања.
А посебно је, каже, брине што „политичари користе лажи и страх као основу за ову кампању, уместо стварних чињеница и оних питања која заиста забрињавају грађане“. Одлазећа амбасадорка САД је, очигледно, била довољно дуго у БиХ да боље од самих грађана зна шта их уистину брине. Али студенти су, изгледа, у испитном року имали преча посла од предавања Кормакове потпомогнуте Вигемарком.
Можда ће неко рећи да је то недостатак демократског слуха да се чује и другачије мишљење, али црта која означава минимум интереса, па и достојанства једне заједнице, ентитета, националног корпуса, мора да постоји.