Према његовим речима, последњи талас повећања царина између САД и Кине одразиће се на руску економију и позитивно и негативно.
„Русија је део глобалне економије. Подсетићу вас да наша прогноза садржи успоравање темпа светског економског раста, а један од фактора за тако нешто је покретање трговинских ратова. То ће утицати и на тржиште сировина, а ми због тога имамо умерено-негативну динамику када је реч о ценама нафте“, рекао је министар новинарима на маргинама Евроазијског женског форума.
Уз све негативне ефекте, новонастала ситуација доноси и велике могућности развоја билатералних трговинских односа Русије с Кином, Индијом и другим земљама, додао је Орешкин.
„Наша трговинска размена с Кином ове године ће премашити 120 милијарди долара, а то није крајња граница. Због тога ћемо тражити простор у којем Русија може да замени САД на кинеском тржишту. С кинеским партнерима сада радимо на томе, пажљиво пратимо робу за коју су повећане царине. За нас то значи да америчких конкурената у том простору неће бити и ми треба да учинимо све што је у нашој моћи да тај простор заузмемо“, рекао је руски министар.
Трговински рат Кине и САД почео је након што је 6. јула ове године ступило на снагу узајамно повећање царина између те две државе. Председник САД Доналд Трамп је 17. септембра објавио да се уводе нове царине на робу из Кине. Он није искључио још једно повећање царина уколико Кина настави да одговара на америчке мере.
Министарство финансија Кине је у уторак објавило да ће од 24. септембра почети да наплаћује царине од пет и 10 одсто на увоз 5.207 производа из САД, у вредности од 60 милијарди долара.