Кустурица нам појашњава да је позван на свечаност као „стари пријатељ Милорада Додика и стари пријатељ Сергеја Лаврова“.
На путу ка Авру у Француској где ће имати концерт, зауставио се у Бањалуци. Међутим, новинари га, најпре чешки, па енглески, нису питали ни о концерту, ни о филмовима већ о — руском утицају. Једно од питања је било да ли је за Србе тешко да балансирају између Запада и Русије.
„Постоји братство између нас и Руса које ми веома озбиљно схватамо, а ја увек наглашавам: ако је свет слободан, у шта сумњам, онда можемо да имамо посла и са Русима, и са другима“, објаснио је Кустурица енглеском новинару.
Питамо Кустурицу зашто баш њега питају за руски утицај.
„Мене питају зато што ме узимају за руског шпијуна. Свако ко воли Русију је руски шпијун, а ја сам одрастао уз љубав према Гагарину и Армстронгу и уопште нисам правио разлику. А кад је дошло време да треба да се избаци Гагарин из те комбинације ја на то нисам пристао“, објашњава режисер.
Како примећује, тај непристанак је довољан. Али, и у Београду и у Бањалуци постоје кругови, за које Куста сматра да су они заправо и обавештајци, шпијуни, који нам „не дозвољавају да развијамо онај ниво слободе који смо имали када се распала Југославија“.
„И сад је читава ствар у томе што постоје људи као што је Додик и што постоје људи који желе да распоред тих сила буде онакав какав слобода захтева. Неки би волели да тога не буде, а ми смо ту да се боримо и да променимо курс“, констатује Кустурица.
На подсећање да је и на конференцији за новинаре министар Лавров поменуо да народе Балкана упорно покушавају да натерају да одаберу: „Или сте са нама, или са Русијом“, Кустурица истиче да је то традиција стара две стотине година у којој су увек предњачили Енглези, покушавајући да пресеку руски утицај.
„Међутим, сад су мало закаснили пошто је руски бизнис овде већ ушао", закључио је Кустурица.