Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган напустио је салу Генералне скупштине у тренутку када је изашао пред говорницу Доналд Трамп како би се припремио за свој говор, касније су медији саопштили.
Амерички председник је свој говор почео причом да је он за мање од годину дана постигао више од својих претходника за исти период. То је изазвало смех у сали.
„Нисам очекивао такву реакцију, али то је нормално“, мало се збунио Трамп, настављајући да говори о расту економије, смањењу незапослености и другим успесима.
Trump now knows what it feels like to have the world laughing at you: #UNGApic.twitter.com/SsD11pcHhc
— Larry the Cat (@Number10cat) September 25, 2018
Трамп је закаснио на сопствени говор – требало да говори други, након председника Бразила, али је за говорницу ипак изашао председник Еквадора Лењин Морено.
Критика Берлина
По мишљењу шефа Беле куће, Немачка ће се наћи у потпуној зависности од испорука енергената из Русије ако не промени своју политику. У вези с тим, он је похвалио земље попут Пољске за развој енергетских пројеката који нису повезани са Русијом. Трамп је изјавио и да су САД постале лидер у производњи енергената и да су спремне да их испоруче на светско тржиште.
„Верујемо у енергетску безбедност нас и наших партнера. Ми смо постали највећа земља-произвођач енергената у целом свету. Спремни смо да испоручујемо чисти угаљ, чије испоруке покушавају да спрече, као и природни гас“, рекао је он.
Пре годину дана „Ракеташ“, а данас: „Хвала Киму!“
Амерички председник рекао је у говору да из Северне Кореје „ракете више не лете на све стране“ и не прете суседима, а уједно је похвалио храбре кораке лидера те земље у циљу денуклеаризације.
Пре годину дана, Трамп је у УН исмејао севернокорејског лидера Ким Џонг Уна назвавши га „Ракеташем“, али ове године је његова порука другачија и гласи: „Хвала Киму“, наводи АП.
У данашњем обраћању Трамп је истакао да цени кораке које Ким предузима у циљу денуклеаризације.
„Ракете више не лете на све стране, нуклеарне пробе су обустављене, неки војни објекти се већ затварају“, рекао је амерички председник, преноси Ројтерс.
Ипак, напоменуо је да „ту има још посла“ и да санкције Пјонгјангу морају да остану на снази док се процес денуклеаризације не спроведе до краја.
„Нећемо толерисати злоупотребе Пекинга“
Амерички председник је говорио и о Кини, рекавши да веома поштује кинеског председника, али да се трговински дисбаланс с Пекингом „не може толерисати“.
У том контексту, упозорио је да САД више неће толерисати неправедне трговинске аранжмане који земљама омогућују да „истоварују“ своје производе у Америку, субвенционишу своју робу, „узимају на нишан“ индустрије САД и манипулишу валутом како би стекле неправедне предности.
Ти дани су, поручио је, прохујали и „САД више неће толерисати такве злоупотребе“, преноси АП.
„Спречити Иран да се домогне нуклеарне бомбе“
У говору у седишту УН у Њујорку, Трамп је такође позвао светске земље да се придруже САД у изоловању Ирана због понашања које он сматра агресивним.
Трамп је рекао да је покренуо кампању „економског притиска“ како би се Ирану ускратио новац који му је потребан да би наставио са „крвавом агендом“ разарања и крвопролића у Сирији и Јемену.
Како је истакао, Иран не поштује своје суседе нити њихове границе, а режиму који узвикује: „Смрт Америци“ и прети Израелу уништењем не сме се, каже, дозволити да се домогне нуклеарне бомбе, пренео је Танјуг.
Амерички председник је у свом обраћању одбацио принцип „глобалног управљања, контроле и доминације“, поручивши да поштује право сваке земље да следи сопствене обичаје, убеђења и традицију.
Сједињене Америчке Државе, нагласио је, никада неће говорити другим земљама како да живе, раде или се моле. Али, напоменуо је Трамп, САД очекују од других земаља да „заузврат поштују суверенитет Америке“.