Вулин је, после обиласка погона истакао да је Александар Вучић као председник Владе Републике Србије одбио да се одбрамбена индустрија Србије угаси јер је инсистирао на томе да мора да ради, обезбедио је новац за то и одбрамбена индустрија ради.
„А данас као председник Републике Србије је политичким средствима успео да отвори сва врата нашој одбрамбеној индустрији и зато можемо да тргујемо и да радимо са читавим светом. Захваљујући политици војне неутралности ми данас можемо и да купујемо и да продајемо читавом свету, и захваљујући политици војне неутралности ми данас можемо да купујемо на било којем тржишту, али исто тако и да продајемо на било којем тржишту. Таква политика и оријентација ће се наставити и захваљујући таквој политици Србија ће моћи да ради, расте и напредује“, нагласио је министар одбране.
Према његовим речима, већина земаља у нашем окружењу сада увози експлозиве од нас, јер су њихове државе дигле руке од своје одбрамбене индустрије, а наша држава, захваљујући упорности радника и запослених и разумевању онога што је потребно Војсци Србије и нашој производњи, наставила је да производи.
„Зато данас имамо фабрику која је успешна, зато можемо да кажемо да се надамо да ће одбрамбена индустрија Србије ове године оборити све рекорде и да ће остварити зараду од више од 600 милиона долара“, истакао је Вулин.
Оценио је да је ВС задовољна због развоја те индустрије, јер да није ње и да се не развија, наоружавали би се и опремали по вишим ценама искључиво на светском тржишту, и не овако брзо и јефтино, а нити би могло да буде без политичких притисака.
„Одбрамбена индустрија Србије јесте један од наших приоритета и закон који смо донели нашој одбрамбеној индустрији је закон који ће поспешити развој одбрамбене индустрије Србије и сачувати је“, поручио је српски министар.
Вулин је истакао да држава не мисли да се повлачи из те индустрије, већ ће ојачати своју позицију и положај и наставиће да улаже, додајући да САД, Руска Федерација, Казахстан, земље у окружењу — сви купују српску муницију, експлозив, као и сложене борбене системе.
Осврнувши се на историјат фабрике, генерални директор „Прве искре“ Станоје Биочанин истакао је да је након деведесетих година прошлог века и НАТО бомбардовања та фабрика била у тако лошем стању, да су многи мислили да је то њен крај и држава је предлагала гашење јер ниједна производна трака није радила.
„Великим ентузијазмом свих запослених и залагањем молили смо државу да нас не затворе и обновили смо капацитете један по један, а ово је последњи објекат који је обновљен. Сада су нам сви објекти обновљени, капацитет је такав да смо некада бројали 500 радника, а сада имамо око 160 стално запослених и производимо већу количину експлозива него тада“, нагласио је Биочанин.
Поводом јубилеја, Вулин је уручио компанији „Прва искра“ и директору Биочанину плакете Министарства одбране, а министру одбране Захвалницу са плакетом за дугогодишњу сарадњу на завршетку свечаности, у име свих запослених, уручио је директор „Прва искра наменска“ а. д. Барич. Компанији је уручен и сертификат за интегрисани систем менаџмента који додељује Војна контрола квалитета Сектора за материјалне ресурсе Министарства одбране.