Премијерка Велике Британије Тереза Меј, говорећи у СБ УН, поново је оптужила Русију за дестабилизацију ситуације у свету и примену хемијског оружја у Солсберију.
Према речима Сергеја Лаврова, Москва ништа ново није чула на седници СБ УН о неширењу оружја за масовно уништење.
„Ово није први пут да Тереза Меј излази са таквим оптужбама и сваки пут прилично арогантно изјављује да имају сто одсто доказа. Међутим, они ни против кога не покрећу поступак, крше минимум три тачке, а можда и четири конвенције: билатералне, руско-британске, и вишестране у оквиру Савета Европе о потреби да се у таквим случајевима директно ступи у дијалог и разговара о новонасталој ситуацији“, рекао је Лавров.
Лаврров каже: „Када нам говоре — ви добро знате, требало би да сте свесни шта сте урадили и обећате да то више нећете да радите — то је обданиште, не може тако“.
Амбасада Русије у Лондону је саопштила да је МУП Велике Британије одбио захтев Генералног тужилаштва Русије о пружању правне помоћи у „случају Скрипаљ“. Као разлог, они су навели став Б члана 2 Европске конвенције о узајамно правној помоћи у кривичним поступцима из 1959. године. Према тој тачки, помоћ може бити одбијена ако страна којој се нуди помоћ сматра да захтев може нанети штету суверенитету, безбедности, јавном реду или другим врло важним интересима. Одлука је донета на највишем нивоу.
Бивши пуковник Главне обавештајне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта у Солсберију у јужној Енглеској, што је узроковало велики међународни скандал. Лондон је саопштио да је у тровање нервним агенсом А-234 (које британске власти изједначавају са супстанцом „новичок“) умешана Русија, што Москва категорички негира.
Лондон је 5. септембра објавио фотографије двојице „осумњичених“, Александра Петрова и Руслана Боширова, тврдећи да су агенти ГРУ. Москва је саопштила да ова имена „ништа не говоре“ Русији и поново позвала Британију да пређе са оптужби и манипулације на сарадњу. Петров и Боширов су у интервјуу главној уредници Спутњика и РТ Маргарити Симоњан испричали да су у Велику Британију ишли као туристи, да нису повезани са руским обавештајним службама и нису умешани у тровање у Солсберију.