Митрополиту Илариону, председнику Одељења за спољне црквене везе, који важи за другог човека у хијерархији РПЦ, почасни докторат уручен је за, како је образложено, допринос научно-богословском истраживању и напретку теолошке мисли на српском говорном подручју. Руском владики докторат је уручио одлазећи ректор Универзитета Владимир Бумбаширевић, а декан Православно богословског факултета Предраг Пузовић рекао је да је митрополит Иларион истакнути православни теолог, стални члан Синода РПЦ и човек са два доктората, више од 700 наслова у библиографији, као и да је носилац већ три ордена СПЦ: Светог Саве другог степена, св. Константина Великог и Катарине Кантакузине Бранковић.
О његовом доприносу теологији, према речима Пузовића, говоре на десетине научно-богословских релевантних књига и текстова, а посебно место заузима студија „Исус Христ — живот и учење“ у шест томова. Преданост митрополита научном раду илуструје и детаљ да је, пишући књигу о преподобном Исаку Сирину, научио древни сирски језик који познају само малобројни филолози, оријенталисти и теолози, приметио је декан.
Захваљујући на позиву да присуствује додели почасног звања, руски владика је рекао да је за њега посебна част што се то дешава на месту где је пре неколико година почасни докторат додељен и патријарху московском и целе Русије Кирилу.
„Високо ценим ниво односа успостављених међу нашим црквама, народима и научним заједницама“, рекао је митрополит Иларион, изразивши наду да ће се даље развијати сарадња руских и српских богослова.
Трудићу се да оправдам поверење, додао је владика, који је затим одржао предавање, посебно се осврнувши на своје дело о Исусу Христу. Желео је, каже, да дâ православни допринос новозаветним истраживањима којима су се у 19. и 20. веку махом бавили католички и протестантски теолози.
Митрополит Иларион је претходно разговарао са патријархом српским Иринејом о сарадњи двеју сестринских цркава, а како је раније у изјави за Спутњик најавио старешина подворја РПЦ у Београду Виталиј Тарасјев, једна од тема било је и украјинско питање, као и укупно стање у православном свету.