„Видела сам Мичела и синоћ на пријему код (шефице европске дипломатије Федерике) Могерини и (председника Европског савета Доналда) Туска. Наравно да ћемо причати о Косову. Он је наша прва контакт тачка за разговоре о КиМ. Јуче смо мало разговарали о томе и мислим да је невероватно видети став Америке. Не постоје више црвене линије, већ само могућност компромиса“, подвукла је Брнабићева, а преноси Танјуг.
Она је изразила захвалност председнику Србије Александру Вучићу за „напоре, политичку спремност, храброст и спремност да се о компромису разговара“.
„То је зрелост коју Србија показује, а коју није у прошлости показивала. Коју цене сада сви наши партнери, а и оне земље које нису биле наши традиционални партнери, као што су САД, где данас имамо потпуно другачији тон и атмосферу“, рекла је Брнабићева новинарима.
Она је навела и да очекује састанак са генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутерешом и интервју за Си-Ен-Ен и поновила да ће то радити са циљем представљања Србије у новом светлу.
Премијерка се данас састала са америчким државним секретаром за трговину Вилбуром Росом и истакла да је то био одличан састанак.
„Одличан састанак, јако пријатна атмосфера. Трајао је много дуже него што смо предвиђали. Видели смо се недавно, када је посетио Београд, на његов захтев смо се видели и данас. Говорили смо о односима САД и Србије, пре свега привредним. Прошли смо кроз једну листу инвеститора који раде и презадовољни су у Србији. Говорили смо о могућности да се они још више прошире у Србији, али и о нашим плановима како да доведемо још више инвеститора“, казала је Брнабићева.
Према њеним речима, током данашњег састанка су се договарали и о његовој новој посети Србији, као и о томе колико је различит став ове администрације председника САД Доналда Трампа према Србији, у односу на раније администрације.
Разговарали су, казала је Брнабићева, и о компанији „Бехтел“ и о њеној заинтересованости да ради Моравски коридор и потписали необавезујући споразум о сарадњи.
„Да ли ће они дати најбољу понуду и да ли ћемо у том смислу моћи да радимо са ’Бехтелом‘, то ће бити питање, али смо отворени за даљи разговор са њима. На крају крајева, САД имају другачији однос према земљама у којима је ’Бехтел‘ присутан и ради. То је и технолошки једна од најјачих компанија у свету“, казала је председница Владе Србије.