Представници влада Македоније и Грчке су у јуну ове године у Преспи потписали Договор за решавање македонско-грчког спора о имену, према којем би јужни сусед Србије требало да промени име у Република Северна Македонија. Спор Атине и Скопља око имена бивше југословенске републике трајао је пуних 27 година.
Уколико референдум буде успешан, односно ако већина грађана Македоније одговори позитивно на питање „Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО-у, уз прихватање споразума између Републике Македоније и Грчке“, ова држава би већ наредне године могла да постане нова, тридесета чланица Северноатлантске алијансе, као и да убрзо добије датум за отварање преговора о чланству у ЕУ.
Иако се репортер Спутњика уверио да је атмосфера у Скопљу дан уочи референдума уобичајена, 30. септембар ће за Македонце бити све само не обичан.
Колико је успех референдума важан како македонским властима, тако и западноевропским земљама, говори опсежна кампања македонске владе на челу са премијером Зораном Заевим, која је спроведена широм Македоније, као и чињеница да су Македонију непосредно пре референдума посетили бројни западни званичници.
Гласање ће пратити 11.927 посматрача из земље и иностранства, а Скопље је у овом тренутку стециште новинарских екипа свих светских медија.
Бирачка места у Македонији биће отворена у недељу у 7 сати, а затворена у 19 часова, а ево шта све може одредити успех или неуспех референдума, који ће суштински утицати на даљу судбину Македоније.
Наиме, у бирачки списак уписано је 1.806.336 грађана, а да би референдум био успешан, потребно је да буду испуњена два услова — остварење цензуса и већинско гласање „за“.
Како је објаснио Оливер Деркоски, председник Државне изборне комисије, а пренели македонски медији, потребно је да на гласање изађе 903.169 грађана, од којих ће половина плус један гласати „за“.
Уколико то не буде случај, нагласио је први човек Државне изборне комисије, референдум неће бити успешан.
Анкете показују да ће Македонци највероватније подржати споразум, али остаје нејасно да ли ће одзив на референдуму бити такав да се испуни законски услов од 50 одсто да би био валидан. Да је становништво подељено говори бројка која се помиње у истраживањима јавног мњења, односно да се број грађана који би могли у недељу дати свој глас креће око 40 процената.
Међутим, чињеница је да референдум има консултативни, а не обавезујући карактер, што значи да његов исход суштински не обавезује македонске власти када је реч о даљој реализацији споразума са Грчком.
Судећи према изјави коју је за Спутњик дао проф. др Нано Ружин, бивши амбасадор Македоније у НАТО-у, ветар у леђа македонској влади даће и излазност грађана мања од 50 процената.
„За Македонију ће бити врло значајно ако изађе и 700 или 800 хиљада грађана, од којих би 600.000 рекло — да. У том случају референдум би успео, и то би био веома добар сигнал за посланике у парламенту“, објашњава Ружин и додаје да би се у том случају прешло на изјашњавање у парламенту.
„Потребно је да се испуни квота од 80 посланика који би гласали за промену Устава Републике Македоније, односно да посланици у оквиру парламента двотрећинском већином донесу одлуку о прихватању договора са Грчком“, наводи Ружин.
Засад није јасно у којој мери ће на исход референдума утицати говор председника Македоније Ђорђа Иванова у четвртак у Генералној скупштини УН.
Он је критиковао високе званичнике САД и ЕУ због подршке предстојећем референдуму о промени имена његове земље и позвао своје сународнике да не изађу на гласање у недељу. Измену имена Македоније назвао је „замком“ и „грубим кршењем суверенитета“.
Порука председника Иванова из Њујорка није једино што указује на чињеницу да се референдум одвија у атмосфери дубоких политичких подела које је у Македонији изазвао споразум са Грчком.
На исход референдума свакако ће утицати понашање присталица и чланова најутицајније опозиционе партије ВМРО-ДПМНЕ, која се није придружила организацијама које су агитовале за бојкот референдума, а грађане је позвала да гласају према својој савести.
Њихов лидер Христијан Мицкоски, међутим, сматра да ће већина на референдуму гласати „против“ или бити уздржана.
Иначе, у Македонији ће гласање бити организовано на 2.480 гласачких места, а премијер Зоран Заев, како се очекује, гласаће у недељу у Струмици око 9 часова.
У овом тренутку није познато где и када ће гласати лидер ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.