На конференцији за медије ДИК, саопштено је да им је стигло седам приговора због повреде бирачког права, од којих су три одбијена, а четири се обрађују.
Mакедонски медији јавили су и да је забележен први инцидент, када је приведена једна особа у скопском насељу Ново лисиче због вербалног сукоба са члановима бирачке комисије.
Полиција је потврдила да је 22-годишњи К. Ж. из Скопља на гласачком месту у Основној школи „Лазо Ангеловски“ вређао грађане који дошли да гласају и физички напао полицајца.
Он је приведен у полицијску станицу у општини Аеродром, којој припада насеље Ново лисиче.
Портпарол македонског Министарства унутрашњих послова Тони Ангеловски изјавио је да су досад на референдуму регистрована још три инцидента.
Ангеловски је навео да је 80-годишњи мушкарац у месту Зубовце код Гостивара пријавио да га је у вези с референдумом вређала 64-годишња С. М, која је позвана у полицијску станицу, и додао да се ради на расветљавању овог случаја.
„У Струги је пријављено фотографисање мобилним телефоном са терасе зграде близу бирачког места у Основној школи ’Браћа Миладиновци‘. Одмах су предузете мере и лица су одведена у полицијску станицу“, рекао је Ангеловски.
Он је казао да се трећи инцидент догодио на гласачком месту у Основној школи „Ванче Прће“ у Штипу, где је Б. О. пријавио да га је приликом доставе хране бирачком одбору фотографисао и вређао Е. С, који се сада налази у полицијској станици.
Екипа Спутњика пратиће у каквој атмосфери протиче референдум, каква је излазност, али и ситуација на улицама македонске престонице.
На нашем порталу из минута у минут уз најновије информације погледајте фотографије и видео-клипове са терена, док на нашем налогу на Фејсбуку пратите уживо укључења наших новинара.
Грађани ће се на питање „Да ли сте за улазак у ЕУ и НАТО, уз прихватање договора Републике Македоније и Републике Грчке?“ моћи да се изјасне на 3.480 бирачких места у 80 општина.
Гласачка места су отворена у 7 сати, а грађани Македоније ће моћи да гласају до 19 часова.
У бирачки списак је уписано 1.806.337 грађана.
Готово три деценије од спора са Грчком, која је кочила евроатлантске интеграције Македоније због имена, та земља је на политичкој прекретници, а референдум се одвија у атмосфери политичких подела, које је овај споразум још више продубио.