Природњачки музеј и Музеј Викторија и Алберт су међу институцијама које се надају да ће успети да реше ову мистерију и одгонетну шта заправо пише на метеориту, преноси Б 92.
Метеорит је, пише Индепендент, припадао је сер Ричарду Франсису Бартону, истраживачу познатом по преводу „Арапских ноћи“ и „Кама сутре“.
Пре 60 година тај предмет, као и многи други, одузети су Бартону, а сада је он после шест деценија опет угледао светлост дана.
Камен је откривен у Месопотамији, а иако је истраживање одбацило неке од фантастичних тврдњи о камену, појавиле су се нове сумње о пореклу које су заинтригирале научнике.
Бартон је иначе веровао да је тај предмет метеорит, што је његова супруга и забележила у списима, а која је то откриће продала држави након његове смрти 1890. године.
Протекле седмице, више од 120 година касније, Национални историјски музеј у Лондону потврдио је да је камен највероватније са Земље и да се ради о кварцу. Међутим, даља истраживања показују да артефакт није био само камен.
Музеј Викторије и Алберта објавио је да је натпис писан најстаријим калиграфским обликом арапског језика. Једна од најранијих копија Курана написана је управо тим писмом. Верује се да је камен настао између седмог и 12. века.
Experts scramble to decipher mysterious inscription on ancient stone discovered in Mesopotamia https://t.co/AX7ir6W2nt pic.twitter.com/dnb1nMHWJa
— The Independent (@Independent) 28. септембар 2018.
Кустос Марк де Новелис позвао је стручну јавност да заједно испитају порекло овог објекта за који он верује да је талисман.
„На Блиском истоку у средњем веку људи су веровали да поједино кристално и полудраго камење има натприродна дејства. Ако имате такав талисман, то значи да имате свети мистичан предмет. Имам осећај да када преведемо ово порука ће имати мистично и духовно значење“, рекао је он.
Нада се и да ће ова недавна открића моћи да осветле и сам Бартонов живот и карактер.
„Давне 1853. био је један од првих Енглеза који су ушли у Меку. Био је тада прерушен. Када је ушао у Велику џамију, видео је свети црни камен. Већина људи мисли да је он настао од вулканског камена. Мислим да је то само распалило Бартонову машту и да је размишљао на начин у којем је сваки камен који је светлији заправо мистичан и потенцијално ванземаљски“, објаснио је Де Новелис.
Де Новелис сматра и да је сам Бартон желео да камен постане легенда, те наводи да је знао како да такву причу и представи медијима.
„Да ли је он био манипулативан произвођач митова, неинформисани човек који воли да фантазира или можда зачетник ’лажних вести‘? То ће се још утврдити“, закључио је он.