„Македонци су сасвим јасно одбацили притисак који је долазио и од појединих најмоћнијих политичара Европе, како Ангеле Меркел, а свакако и Могеринијеве и Столтенберга. Они су јасно схватили да договор значи неповратно губљење суверенитета, а вероватно и Македоније као македонске националне државе“, каже Чилиманов.
Македонски аналитичар каже да је премијер Заев дошао на власт уз помоћ значајне подршке више страних држава, „са само једним задатком, да потпише било какав договор око имена, независно од тога колико ће он бити негативан за македонске националне интересе“.
„Он је данас, у својој реакцији пола сата по затварању биралишта, практично рекао да не признаје резултат референдума“, каже Чилиманов.
Према његовим речима, Заев сматра валидним само гласове који су „за“, а да ће игнорисати то што цензус од 50 посто излазности, који је услов да се референдум сматра важећим, није достигнут ни издалека.
„Неки од његових помагача, као комесар Јоханес Хан, придружили су му се у томе и упутили поруку да сматрају да је договор Заев—Ципрас још жив и да се још може имплементирати, што опет наравно значи гажење воље македонских бирача. Грци су имали мало трезвенију реакцију, али и они отварају могућност да се договор ипак примени, што, имајући у виду како су се Македонци јасно определили против, значи да улазимо у период озбиљних тензија“, каже Чилиманов.
Он сматра да је светла тачка опозициона партија ВМРО.
„Лидер ВМРО Христијан Мицкоски је поступао трезвено током целе кампање. Ова партија је данас испоручила резултат тако што је задржала своје присталице да не гласају, и Мицкоски, а не Заев, сада je најзначајнији политички фактор у земљи, од кога зависи шта ће се дешавати у предстојећем периоду“, каже Чилиманов.