„Планира се да се њене трупе крећу по читавој земљи, укључујући и проблематичан север“, наводи овај медиј.
За разлику од косовске полиције, Косовским безбедносним снагама (КБС) до сада је била потребна дозвола НАТО-а, као и позив локалних власти да би боравили у три општине на северу, насељеним углавном Србима, преноси Танјуг.
Косовски премијер Рамуш Харадинај каже да више не важи такво ограничење сада када је пакет за трансформацију КБС спреман.
„Нисмо изоставили ни једну секвенцу, само целину, право на војску, без икаквог ограничења“, казао је он.
Ову изјаву дао је након његовог састанка са америчким секретаром одбране Џејмсом Матисом.
Амбасада САД: Подржавамо транзицију КБС
Амбасада САД у Приштини саопштила је вечерас да та земља наставља да подржава транзицију косовских безбедносних снага у професионалну војску и додаје да ниједна земља не може „ставити вето“ на ову транзицију, објавила је РТК, програм на српском језику.
„Сједињене Државе настављају да подржавају дисциплиновану, транспарентну транзицију КБС-а у професионалну, мултиетничку НАТО-интероперабилну војску са ограниченим мандатом територијалне самоодбране. Ниједна земља не може ’ставити вето‘ на ову транзицију“, наводи се у одговору из амбасаде САД на питање РТК2 какав је став америчке администрације поводом усвајања амандмана од стране Комисије за унутрашње послове косовске скупштине на Нацрт закона о трансформацији КБС у војску.
Из Амбасаде кажу и да позивају косовске политичке лидере да осигурају да се тај процес настави на „инклузиван начин који одражава мултиетничку природу Косова“.
„Од суштинског је значаја да Косово, од овог тренутка па надаље, блиско координира са савезницима НАТО-а и да се ангажује са свим својим грађанима док транзиција напредује“, наведено је у одговору за РТК2.