Откриће је право изненађење, не због тога што доказује да месеци постаје свуда, већ због чињенице да је само питање времена када ће бити пронађен још један у звезданом систему, пише аустралијски портал „Њуз“.
Научници су били изненађени изгледом егзомесеца који се доста разликује од нашег месеца, који је каменит и који, како је недавно откривено, има лед, преноси Б 92.
„Огроман је и чудан, ако га упоредимо са нашим природним сателитом“, казао је професор астрономије Дејвид Кипинг.
Процењено је да су новооткривени егзомесец и егзопланета неколико пута већи од Јупитера, највеће планете из нашег соларног система. Обоје су гасни и налазе се на удаљености од 8.000 светлосних година од Земље.
Професор Кипинг и аутор студије Алекс Тичи, студент Колумбија Универзитета, рекли су да њихово истраживање свемира , уз коришћење НАСА свемирског телескопа Кеплер и свемирског телескопа Хабл, који кружи око Земље брзином од осам километара у секунди, омогућава први јасан доказ егзомесеца.
Егзомесец је већи од нашег Месеца, просечне величине и масе Нептуна, наше најмање гасне планете. Егзомесец и његова планета Кеплер 1625 имају сличну температуру као наше Сунце.
Егзомесец орбитира око 3 милиона километара око своје планете.
Кипинг, који је „већину одраслог живота посветио потрази за егзомесецима“, врло је опрезан према могућем открићу.
У потрази за егзомесецима, астрономи покушавају да открију смањење или замућивање светлости звезде приликом проласка планета.
До сада научници су открили више од 3.000 егзопланета.