Жерар Муру, један од овогодишњих добитника Нобелове награде, провучен је кроз „топлог зеца“ због хумористичког клипа о његовом истраживачком пројекту ЕЛИ (Екстремна светлосна инфраструктура), објављеног на Јутјубу. Многи су, укључујући и Краљевску шведску академију наука, оценили да је видео понижавајући за жене.
Клип објављен 2013. почиње са дечаком који има кошмар, а затим приказује Жерара Муруа како вози спортски аутомобил ка лабораторији, где га студенти и колеге истраживачи дочекују као суперзвезду. На врхунцу одушевљења „обожавалаца“, нобеловац почиње да плеше окружен ласцивно одевеним девојкама. Клип се завршава у холивудском стилу, тако што Муру узима дечака за руку и одлази с њим ка заласку сунца.
Кристијан Родел са немачког Хелмхолц института у Јени, један од његових колега из области ласерске физике, оценио је видео као „неодговарајући и непримерен“ а Муруово учешће као „грешку“.
„Жене су представљене углавном као додатна опрема у експерименту који воде старији мушкарци и понашају се арогантно. Подручјем ласерске физике доминирају мушкарци и кад један угледни професор и узор какав је Муру направи такав видео, истраживачко поље је значајно оштећено“, рекао је Родел за шведски јавни сервис СВТ.
Агнес Волд, професорка клиничке бактериологије на Гутенберг универзитету и снажан заговорник родне равноправности у научним круговима, оценила је видео као „сраман“.
„Ово је позив на буђење свима који тврде да постоји једнакост у научним круговима. Ово је доказ да је управо супротно. Очигледно је да ово одобрава особа која је у врху научничке хијерархије, добитник Нобелове награде“, рекла Волдова.
Јеран Хансон, стални секретар Краљевске шведске академије наука изјавио је да је видео супротан академском погледу на жене. Међутим, признао је да видео не би утицао на избор лауреата јер се награда додељује за „физику и ништа друго“.
Жерар Муру изјавио је да је видео снимљен у „хумористичком духу“, да би показао да се и научници могу опустити, додајући да није поносан због клипа. Кристијан Родел рекао је да је, кад се видео појавио 2013. године, било много спекулација да би могао коштати Муруа Нобелове награде. Очигледно није.
У уторак, 2. октобра, Нобелова награда за физику за 2018. годину додељена је Жерару Муруу, Артуру Ешкину и Дони Стрикланд за достигнућа у области физике ласера.