„Било који договор може бити прихватљив само ако је међусобно усаглашен и усклађен са укупном стабилношћу региона и међународним правом“, стоји у тексту амандмана.
Укупно 239 амандмана који су поднети на овогодишњи извештај о Србији известиоца Европског парламента Дејвида Макалистера сведено је на 27 компромисних амандмана, који би требало да уђу у коначан текст извештаја о Србији.
Посебну пажњу посланика има компромисни амандман под редним бројем 25, који у се односи на дебату о могућој корекцији граница између Србије и Косова, укључујући и „размену територија“.
На почетку текста који би требало да буде уврштен у коначну верзију извештаја Европског парламента о Србији, али и о Косову, наглашава се „мултиетничка природа и Косова и Србије“ као и чињеница да „етнички хомогене државе не би требало да буду циљ у региону“.
У нацрту текста извештаја о Србији, а који се односи на Косово, европски посланици позивају и на примену свих досад постигнутих споразума у оквиру дијалога Београда и Приштине, при чему се посебно инсистира на формирању Заједнице српских општина.
После усвајања у Спољнополитичком одбору, извештај о Србији би крајем новембра требало да усвоје сви посланици Европског парламента за пленарном заседању у Бриселу.