Он је, како каже, веома забринут због „вакуума у руководству“, који ће настати након оставке Ники Хејли.
Трамп је раније данас изјавио да је прихватио оставку Хејлијеве, која ће напустити ту функцију на крају ове године, преноси Ројтерс.
Наводи се да је Трамп у обраћању из Овалног кабинета рекао да му је Хејлијева пре шест месеци казала да жели да неко време направи паузу и похвалио је да је радила „невероватан посао“.
Трамп је поручио да се нада да би она могла да се врати у редове његове администрације у некој другој улози.
АП преноси да је Трамп казао и да су њих двоје „решили много проблема“.
Хејлијева је раније ове године изјавила да се неће кандидовати за председницу САД на изборима 2020. и да ће подржати Трампову кампању.
Амерички сајт „Аксиос“ објавио је, позивајући се на два добро обавештена извора, да је амбасадорка САД у УН Ники Хејли поднела оставку на ту функцију и да ју је амерички председник Доналд Трамп прихватио.
Портпаролка Беле куће Сара Сандерс саопштила да ће се Трамп и Хејлијева састати у Овалном кабинету у 10.30.
„Велика објава са мојом пријатељицом амбасадорком Ники Хејли у Овалном кабинету у 10.30“, навео је Трамп на Твитеру.
„Њујорк тајмс“ наводи да оставком Хејлијеве Бела кућа остаје без једног умереног републиканског гласа у спољнополитичком тиму Трамповог кабинета.
Лист подсећа да је бивша гувернерка Јужне Каролине раније често критиковала Трампа, па је зато одлука о њеном постављању на функцију у УН неколико недеља након Трампове победе на председничким изборима у новембру 2016. тумачена као рука помирења.
Наводи се да се Хејлијева, ћерка имиграната из Индије, залагала за слободно тржиште и глобалну трговину, а међународну пажњу је привукла противљењем истицању конфедералне заставе на југу САД након масакра који се 2015. догодио у цркви у Чарлстону, где су се окупљали верници Афроамеричке националности.
„Њујорк тајмс“ наводи да је Хејлијева током Трампове предизборне кампање оштро критиковала његово понашање и упозоравала како би оно могло да се одрази на америчку дипломатију, чак сугеришући да би његова тенденција да се истреса на критичаре могла да узрокује рат.