Ако се може судити по сусрету с новинарима на београдском аеродрому, публику очекује не само уживање у врхунској музици него и одличан провод. Уосталом, Најџел је одавно познат по томе.
Хармизматични британски виолиниста појавио се пред новинарима одлично расположен, насмејан, с флашом пива у руци и у дресу свог омиљеног клуба „Астон виле“ из Бирмингема. Разговор с новинарима почео је и пре него што је сео за конференцијски сто, рекавши да се веома радује што је поново у Србији, међу пријатељима.
„За мене је посебан осећај када дођем у Београд, јер људи овде имају изузетну страст према музици, а посебно ме радује њихова искреност и директност. То је оно што заиста волим – када неко говори оно што заиста мисли, а не прича у празно“, рекао је Кенеди, присећајући се се свог првог наступа у Београду пре готово две деценије, када је атмосфера у дворани била таква да се, како је рекао, могла сећи ножем.
На концерту у Сава центру Најџел Кенеди ће извести програм под називом „Од Баха до Гершвина“.
„Баха свирам сваки дан, то је за мене прави спиритуални почетак дана, који мој ум уводи у потпуно други оквир и отвара га за све ствари с којима се у току дана суочавам. Та музика има право терапеутско дејство“, рекао је Кенеди.
Џорџа Гершвина заволео је још као младић, због мелодичности његових композиција. У делу чувеног композитора Кенеди проналази „фузију џеза и класичне музике, прекрасне мелодичне утицаје јеврејске културе и јединствену енергију Њујорка“.
Београдска публика биће у прилици да чује и музику коју је компоновао сам Кенеди, а која је инспирисана Пољском, земљом у којој сада живи. Она је, како каже, инспирисана класичним и џез утицајима, али и изванредном софистицираношћу и интелектуализмом пољских стваралаца. Важна инспирација му је и љубав према супрузи која је Пољакиња.
Музичар који је наступао са свим водећим светским оркестрима и на свим престижним светским сценама каже да му је најважније искуство у животу прилика да свира на улицама Њујорка.
„То је било сјајно, пошто су људи застајали уколико им се то допадало. Ако им се није допадало, само би пролазили поред мене. То је најбоља лекција коју сам као музичар научио, тада када сам свирао на улици, јер када се некоме допада то што свирате, он једноставно застане и стави мало новца у вашу кутију. И зарадио сам два пута више свирајући два сата на њујоршкој авенији него на некој сцени на којој сам свирао класични концерт. А било је и много забавније. То сам научио кад сам био млад, да треба свирати за људе. Није важно да ли је то неки мали клуб, или пустиња, или авион, важно је да долази позитивна енергија од људи“, навео је британски музичар.
Најџел Кенеди и његов камерни оркестар извели су на крају сусрета с новинарима Гершвинову нумеру „How Long Has This Been Going On“.
Репертоар Најџела Кенедија обухвата разне музичке жанрове, од класике до Џимија Хендрикса. Наступао је и с рок легендама као што су Пол Макартни и Роберт Плант, свирао за британску краљевску породицу и сарађивао с бројним водећим светским оркестрима.
Кенеди је посебно наклоњен џез музици, а то је изразио обрадама нумера као што су „Summertime“, „They Can't Take That Away From Me“ i „Porgy and Bess“ на албуму „Kennedy Meets Gershwin“, који је објављен поводом 120 година рођења Џорџа Гершвина.
Публика 50. Бемуса биће у прилици да до 20. октобра ужива и у наступу руског пијанисте Вадима Руденка, корејског виолинисте Едвина Кима, мексичког тенора Рамона Варгаса, Шарун ансамбла који чине солисти Берлинске филхармоније, Бродски квартета, Београдске филхармоније и многих других.