Како преноси Ројтерс, албански „мигови“ — углавном кинеске и руске производње, не лете још од 2005. године, док албански ваздушни простор надгледају Италија и Грчка.
То је, како наводи агенција, довело до економског пада у Кучови и око ње, града који се током комунистичког периода називао и „Стаљинов град“.
„База је први потпис НАТО-а на Западном Балкану, јер ће Кучову претворити у прву ваздухопловну базу НАТО-а за овај регион“, изјавила је албанска министарка одбране Олта Џака.
Према њеним речима, за прву фазу радова НАТО ће издвојити 50 милиона евра, како би се Кучова претворила у базу за опрему, логистику, тренинге и вежбе.
Како се наводи, Албанија сматра да заслужује трансформацију старе базе, како би допринела одржавању стабилности у региону и мировним мисијама НАТО-а широм света.
„Регион је у целини ушао у процес неповратне евроатлантске интеграције“, рекла је Џака, преноси Танјуг.
Базу су педесетих година прошлог века осмислили совјетски инжењери који су испод писте поставили динамит како би је разнели у случају да падне у непријатељске руке.
„НАТО база ће повећати одбрамбене капацитете земље, а страни инвеститори ће имати више поверења у Албанију. То ће бити добро и за пораст запослености у том крају“, рекао је пензионисани командант ваздухопловства Клемент Аликај.