„Потврђено је међусобно разумевање међународно-правних основа за решење ситуације на Косову, са ослонцем на резолуцију Савета безбедности УН 1244. Истакнут је значај безусловног испуњавања споразума које су договорили Београд и Приштина, пре свега у делу формирања Заједнице српских општина на Косову, које имају потребна овлашћења. Примећен је значај наставка дијалога двеју страна“, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
Са Танином се састао и заменик министра спољних послова Русије Сергеј Вершињин.
„Руска страна је поново потврдила важност строгог поштовања одредби Резолуције Савета безбедности УН 1244, која у потпуности остаје на снази и остаје обавезујући међународни правни оквир за решавање косовског питања, а наглашена је и важна улога УНМИК-а“, додаје се у саопштењу Министарства.
Оружани сукоб албанских сепаратиста из Ослободилачке војске Косова и српске војске и полиције 1999. године довео је до бомбардовања Југославије од стране снага НАТО-а. У марту 2004. године косовски Албанци су организовали погром који је довео до масовног исељења Срба из покрајине и уништавања бројних споменика српске историје и културе.
Косовске албанске структуре су у фебруару 2008. године у Приштини једнострано прогласиле независност од Србије. Самопроглашену републику не признају Србија, Русија, Кина, Израел, Иран, Шпанија, Грчка и многе друге државе.
Власти Србије су под притиском Брисела и због приближавања региона са Европском унијом, као и због олакшавања живота српског становништва у покрајини, 2011. године биле принуђене да започну преговоре о нормализацији односа са косовским Албанцима, уз посредовање ЕУ.
Највећи закључени споразуми су Бриселски споразум о принципима нормализације односа између Београда и Приштине, закључен у априлу 2013. године и споразум о Заједници српских општина, који су стране потписале у августу 2015. године. Последњи рок који је Брисел дао за спровођење ових споразума је 4. август, који Приштина није испоштовала, што је довело до повећаних тензија на Косову.