„Треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав Господ и наша историја очекује и жели“, поручио је српски патријарх.
Он је, новинарима окупљеним у Цетињском манастиру, рекао да му је драго што се налази Црној Гори, одакле је пореклом и његова мајка, подсетивши и да је пре 1969-1970. године био управник у Острогу, када је имао прилику да посети целу Црну Гору.
„Радује ме што је садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу цркву, да има свештенство, монаштво“, додао је патријарх.
„Посебно ме радује“, додао је патријарх, „што сам у прилици да будем овде заједно са патријархом антиохијским, који свима нама доноси благослов свој и његову жељу да у нашем народу владају слога, мир и љубав, што је нормално јер смо један народ. Иако смо подељени, то не значи да смо раздељени“.
Патријарси су око 11 сати стигли на Цетиње, где су у Цетињском манастиру служили свечану доксологију, након које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије поздравио госте.
Првојерарси су се поклонили моштима Светог Петра Цетињског, руци Светог Јована Крститеља и честици Часног крста Господњег.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије одликовао је патријарха антиохијског Јована Златним лимком Петра Другог Ловћенског Тајновидца и даривао га архијерејским инсигнијама — панагијом с ликом Богородице Филеримосе и крстом који су рађени у част освећења Храма Светог Јована Владимира у Бару. Истим инсигнијама владика Амфилохије је даривао и госте митрополите Василија и Јосифа.
Патријарх антиохијски и свега истока Јован даровао је митрополиту црногорско-приморском Амфилохију архијерејски жезал, који ће га, како је рекао, подсећати да се моли Богу за Антиохијску цркву, која данас страда.
У пратњи провојерараха две помесне сестринске цркве налазе се митрополити Акре Василије, Њујорка и Северне Америке Јосиф и загребачко-љубљански Порфирије, као и епископи шумадијски Јован и ваљевски Милутин.
Две црквене делегације посетиле су данас и Горњи манастир Острог и поклонили се моштима Светог Василија Острошког.
Након поклоњења Острошком Чудотворцу, патријарси су посетили и Доњи манастир Острог.
После посете Острогу, патријарси су обишли у Саборни храм Христовог Васкрсења у Подгорици, где су их дочекали многобројни верници главног града Црне Горе.
Домаћин у Подгорици био им је митрополит Амфилохије који им је пожелео добродошлицу.
„Присуство овог народа сведочи велику љубав и према Вама, посебно као патријарху који је први пут дошао у овај свети храм, а исто тако и према нашем патријарху Иринеју. То је сведочанство — глас, иако има и других гласова да се чују одавде, истинског народа божијег Црне Горе, који се овде сабрао са својим свештенством да прими Ваш благослов и преко вас и свих патријараха антиохијских, и свих наследника Светога Саве — нашега архиепископа и просветитеља, до наших времена великих архиепископа, патријараха од времена Светих апостола Петра и Павла који су утемељили свету Антиохијску патријаршију“, поручио је Амфилохије.
Након Амфилохија, окупљеним грађанима обратио се и патријарх Јован Десети, који је рекао да је однос између антиохијске и српске цркве историјски.
„Отуда где су апостоли Христови први пут употребили реч ’хришћани‘ доносим вам љубав ваше браће. Ми потврђујемо ту љубав и желимо да кажемо да волимо Српску цркву и волимо вас много. И опет вам кажем: дошао сам да будем данас са вама, на позив патријарха Иринеја да заједно посведочимо да смо једна црква, да смо, иако далеко географски — једна породица у Христу“, рекао је патријарх антиохијски.
„Ваша је земља — земља светитеља, земља мученика. Ваша је земља — земља православља. А то значи да су ваши оци и праоци дали своје животе за Христа. И тако сте ви примили своју традицију од ваших отаца и праотаца и сачували веру у вашим срцима. Тако и ви пренесите веру на вашу децу, а деца од једног до другог детета“, закључио је патријарх.
Митрополија црногорска приморска је саопштила да је ово прва посета патријарха Јована Десетог Црној Гори.
„За време краља Николе у Црну Гору је долазио антиохијски патријарх, о чему сведочи и икона коју је тада поклонио митрополиту Митрофану Бану, а која ће данас бити изнета на целивање током свечаног дочека и доксологије у Цетињском у манастиру“, саопштено је из МПЦ.